Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гледане до влюбване: IV Международен фестивал на портретния филм

За четвърти пореден път в София е домакин на Международния фестивал на портретния филм. От 9 до 12 ноември програмата му ще предложи 3 прожекции и 3 съпътстващи събития, разпределени в 2 любими кина – "Влайкова" и Дом на киното, и 2 уютни пространства – SOHO Sofia и "Мисия 23". След това фестивалът продължава в Пловдив, Велико Търново и Варна. Посланието на тазгодишното издание е "Гледане до влюбване".

"Ясно е, че киното се свързва с гледане буквално, но "гледане до влюбване" означава съзерцание, търпение, някакво време и грижа отделени към тези конкретни произведения, които показваме. Тоест това е някакъв процес и насочва към природата на тези филми, които са точно поетични, вълшебни по някакъв начин. Говорят за важни социални казуси понякога и изискват една такава определена настройка у зрителя, но въпреки това всеки трябва да се чувства добре дошъл да посети една такава прожекция“, каза в "Артефир" организаторът на Международния фестивал на портретния филм Ана-Мария Сотирова.

"Интересно е, че при мен първата дума, която ми изникна в съзнанието, беше съзерцание – да си позволиш да бъдеш изненадан и да си в настоящето. Самата програма е много разнообразна и вълнуваща и зрителят просто трябва да си позволи да се влюби в нея, във всеки филм", допълни и координаторът на фестивала Евгения Танева.

Фестивалните дни предлагат жанрово и тематично разнообразие – 29 кинотворби от 17 държави. Авторите им са артисти с интригуващи творчески биографии, които поставят въпросите за същността на личността и за състоянието на нашия свят. С филмите си те подтикват зрителя да обърне поглед към обществените каузи, които имат нужда от действия тук и сега.

Неслучайно откриващият филм е филм посвещение. "Джина" е отличен именно с наградата на фестивала за творба със значима социална кауза. Документалният филм представлява колективен портрет на иранските жени, които водят трудна битка за промяна. Той представя разказите на шест жени, чиито свидетелства следват историята на Джина Махса Амини, която беше брутално убита от нравствената полиция в Иран на 16 август 2022 година заради кичур коса. Филмът ще бъде прожектиран тази вечер (9 ноември) от 19 часа в Дома на киното заедно с "Изгубени фрагменти, цъфтящи пътеки" – 5 късометражни творби, създадени в различни точки на света – Полша, САЩ, Испания, Германия и Австралия. Те са обединени от темите за загубата и липсата, както и за възможните нови копнежи, които дадено отсъствие може да породи.

Другите две прожекции в програмата на Международния фестивал на портретния филм в София са "Поезия на (не)обикновеното" – 6 къси портрета, които разглеждат свободата като пътуването, полета на въображението отвъд лимитите на битието, фотографиране на лица отблизо и писане на поезия; и "За кратко побеждавайки времето" – 5 филмови портрета, между които и единственото селектирано българско заглавие "Вътрешна стая" на режисьорката Ина Гергинова.

В София е фокусирана и по-голямата част от съпътстващата програма на фестивала. Тя включва артистични събития, подбрани от членовете на международното IPFF жури. Всеки от тях ще представи на публиката изненадващи гледни точки към процеса на портретиране и синергичната същност на киното. Своите уъркшопи ще представят Parlour Collective от Великобритания – "Отдавайки се на случайните неслучайности"; и Елеонор Лематр и Аделин Ледук от Франция – "Живият модел: уъркшоп за рисуване и позиране“. Част от съпътстващата програма е и лекцията "Портретът на Ханибал Лектър през превъплъщението на Антъни Хопкинс на физиогномиста" на Валерия Цимбал.

Подробностите можете да чуете в звуковия файл, а цялата програма на IV Международния фестивал на портретния филм в четирите български града можете да откриете тук.

Фестивалът се реализира с финансовата подкрепа на Националния фонд "Култура“ и Фонд "Култура“ на Община Варна.

Снимки –  IV Международен фестивал на портретния филм

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44