От няколко години по различни места на планетата се водят локални войни. 2023 година за българите бе белязана от три – в Украйна, в Израел и ивицата Газа, и в Нагорни Карабах. И докато първите две получиха широко медийно отразяване, то тази в Нагорни Карабах като че ли само беше спомената.
На 12 октомври 2023 г. в Страсбург Парламентарната асамблея на Съвета на Европа изрази съжаление за последните събития в Нагорни Карабах и прие резолюция, в която се коментират тези събитията, които "принудиха почти цялото арменско население да напусне родината си и повдигнаха съмнения за етническо прочистване“.
ПАСЕ препоръча на Азербайджан "да предприеме незабавно мерки за гарантиране завръщането на арменското население на Карабах и защитата на правата им, като заедно с това гарантира защитата на арменското културно наследство в региона“.
Много държави изразиха съпричастност към съдбата на арменците и изпратиха хуманитарна и помощи. Но политически действия в посока трайно решаване на проблема липсват. Или поне за тях не се говори.
Как българската арменската общност изразява своята съпричастност към съдбата на сънародниците си – за това разговаряме в "Познати и непознати“.
"Те плащат този дан на геополитиката вече повече от век. Най-печалното е, че тази ябълка на раздора, заложена в началото на 20 век, най-вече при формирането на Съветския съюз, когато неговите лидери (Сталин) решават да раздават парчета от чуждата торта“, каза Вартануш Топакбашян, главен редактор на вестник "Ереван".
Още за историята на конфликта и повода за ескалацията му в наши дни – чуйте в звуковия файл.
Помощ за арменската общност в Нагорни Карабах организира и Никола Рахнев – човекът, създател на Гората БГ и станал известен освен с над 2 милиона дръвчета, засадени у нас, но и с помощта, оказана на пострадалите от земетресението в Турция, на пострадалите от наводненията у нас, на хората в Украйна.
"Винаги мотивите за помощ са едни и същи, чисто човешки. Когато видим, че някой се нуждае от помощ, защо да не го направим? Аз самият не съм религиозен, уважавам вярата на хората, независимо каква е тя, защото във всяка една вяра има ценности. В основата им винаги стои правенето на добро“, разказва Никола Рахнев.
За мотивите и безкористната помощ, която Гората БГ оказват на арменците от Нагорни Карабах, чуйте в звуковия файл.
"В Нагорни Карабах става дума за дълбока хуманитарна криза, но това е тема, която много често е оставяна в периферията заради икономически интереси. Така че, ако повече българи знаят за нея, ще бъдат и повече съпричастни“, продължава разговорът с Вартануш Топакбашян за съпричастността на българите към арменската общност в Нагорни Карабах.
Чуйте още в звуковия файл.
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg