"В различни посоки делото на Франсоаз Долто се продължава днес и всички те са в България." – казва проф. Моника Богданова, психоаналитик, преподавател, създател на психоаналитичния център "Зеленият двор" и организатор на "Дните на Долто" у нас.
115 години от рождението на френската психоаналитичка се навършиха тази седмица, много от нейните книги са издадени в България, а идеите ѝ се доказват във времето. Една от най-големите от тях е, че "всичко е език" и бебето може да общува и да доказва кое е много преди да започне да говори.
"Има много сигнали, които бебето ни дава, ако има някакъв проблем, но ние, забързани в ежедневието си, ги неглижираме. – казва проф. Моника Богданова – Прочуто на тази ширина е "То ще го израсте", но ние, психоаналитиците, знаем, че това не е така. Когато дойде семейство с дете на 4-5 години, което не говори, много малко неща могат да се направят. Долто е била оптимист по отношение на детското развитие с изключителна вяра в ресурса на малките деца и бебетата.
По онова време да се говори на бебетата и то за трудни теми е било странно. Тя е казвала, че детето има право на своето страдание. Сега обаче децата станаха свръхценни и това да могат да се справят сами, да паднат, да се ожулят – все по-рядко става. Изключителна драма за децата е, че са свръхобгрижвани. Много люшнахме и виждаме последиците от това. Всички сме много свободни и продължаваме да търсим информация, къде са границите ни в ученето, в знанието?
Не е клише да уважаваш детето, но трябва да имаш дистанция от него, да го погледнеш и да се запиташ то всъщност има ли нужда от това?
Наричали са Долто "бабата на Франция", тя е могла да бъде рязка и категорична, но психоанализата винаги стои зад нея. Време е да се прилючи със стремежа към перфектното родителство. Никой не очаква да има перфектни майка и баща и слава богу. Защото иначе няма да има развитие."
Още за идеите на Франсоаз Долто и за дейността на "Зеленият двор" – чуйте в "Какво се случва".
Снимка – "Зеленият двор" и clinicand.com
Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас: Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки: Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg