Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На опера в събота

100 години от рождението на Ренато Капеки

Предаването е посветено на изтъкнатия италиански баритон, актьор и оперен режисьор Ренато Капеки (6 ноември 1923 г., Кайро, Египет – 30 юни 1998 г., Милано, Италия). С архивни и студийни записи си спомняме за една малка част от творческото му присъствие в музикалната култура на европейския ХХ век. 

Репертоарът на Капеки е огромен, включващ стотици роли; с годините той все повече се концентрира върху буфо-партиите и в крайна сметка поема режисьорски задачи, което от своя страна му позволява да споделя театралния си опит с други певци.

След обучението си в Лозана и Милано (където учи при Убалдо Кароци), Ренато Капеки дебютира като Амонасро в "Аида“ на Джузепе Верди в Реджо Емилия през 1949 г. Още на следващата година започва сътрудничество с "Ла Скала“, а скоро след това е ангажиран от "Метрополитън опера“ и дебютира в Ню Йорк на 24 ноември 1951 г. в ролята на Жермон в "Травиата“ от Верди. Там пее в главните роли до 1954 г., след което продължава кариерата си в европейските оперни театри.

Завръща се в Ню Йорк през 1975 г. като певец и режисьор. Междувременно си пробива път на концертната сцена с "La passione di Christo“ от Лоренцо Пероси, заедно с Виенската певческа академия, в рамките на Майските музикални тържества във Флоренция (1 октомври 1953 г.). Капеки пее в множество съвременни опери, осъществява премиерите на "La donna è mobile“ на Джан Франческо Малипиеро и "Били Бъд“ и "Lord Inferno“ на Гедини. През 1988 г. изпълнява ролята на Маестро ди Капела в “Вдъхновение“ на Силвано Бусоти на премиерата във Флоренция. Участва и в италианските премиери на две руски опери от ХХ век: "Война и мир“ на Прокофиев (изпълнена през 1953 – годината на смъртта на композитора) и "Нос“ на Шостакович (1964 г.) – една от онези бодливи, сатирични творби, които причиняват на композитора толкова затруднения.

Образът на Фра Мелитоне от "Силата на съдбата“ на Верди в интерпретацията на Капеки е историческа ценност, запазена в ранния си вид на запис на EMI от 1954 г. с Мария Калас и Ричард Тъкър – а това е дебютната роля на Капеки в "Ковънт Гардън“ през 1962! В същата година той пее Фигаро от Моцарт в Чикагската лирична опера. Капеки се справя еднакво добре с Дулкамара, Джани Скики и Бартоло, а неговият Фалстаф е истински хит на фестивала в Глайндборн през 1977 и 1980 г. 

Постепенно преподавателската дейност заема все по-голямо място сред заниманията на Капеки много преди да намалеят сценичните му изяви. Многобройни консерватории и студия в Америка и Европа го привличат за майсторски класове и семинари, а той успешно продуцира програми за телевизията. Сред най-успешните му режисьорски постановки са "Дъщерята на полка“ на Гаетано Доницети в Метрополитън опера – Ню Йорк през 1985 г., "Така правят всички“ на Моцарт през 1978 г. в оперния театър на Суза, Италия и американската премиера на операта на Джузепе Гацанига "Дон Джовани Теорио или Каменният гост“ в операта на Сан Франциско, Калифорния през 1977 г..

Слушаме пълен запис на операта "Севилският бръснар“ от Джоакино Росини.

Изпълнителски състав:

Граф Алмавива, местен благородник, с псевдоним Линдор – Никола Монти (тенор)
Доктор Бартоло – Джорджо Тадео (бас)
Розина, възпитаница на доктор Бартоло – Джана д’Анджело (сопран)
Фигаро, Севилски бръснар – Ренато Капеки (баритон)
Фиорелло, слуга на графа – Джорджо Джорджети (бас)
Базилио, съучастник на Бартоло, учител по музика – Карло Кава (бас)
Берта, прислужница на доктор Бартоло – Габриела Картуран (мецосопран)
Хор на Италианската национална опера
Симфоничен оркестър на Баварското радио
Диригент – Бруно Бартолети

Бъдете с програма "Христо Ботев" тази събота, 11 ноември, от 20 часа!
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конрад Хъруиг: Искам да повярвате, че хората гледат на България като страна с нова и модерна музика

Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..

публикувано на 25.12.24 в 17:10
Мирослава Кацарова

Back to the Cinema с Мирослава Кацарова

Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..

публикувано на 25.12.24 в 11:27
Мария Мира Христова, инж. Васил Ботев и Людмила Лазарова с вълшебното

За песента "Копче-топче" или как на Коледа стават чудеса

Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..

публикувано на 25.12.24 в 09:11

Стенли с коледен концерт

Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ.  Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..

публикувано на 24.12.24 в 17:50
Сцена от спектакъла на „Джани Скики“

Отзвук от бляскавото начало на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора - 2024

През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..

публикувано на 23.12.24 в 12:15