Завръщаме се в един петъчен ден, а именно 10 ноември 1989 година. Според мнозина това е обикновен работен ден. Години по-късно става ясно, че няколко души в държавата знаят, че България няма да бъде същата само часове по-късно. Слуховете си пъплят, "нещо ще се случи" – шепнат столичани.
Точно в 18:00 ч. новината за смяната на Тодор Живков мигновено се разпространява в страната. Първо прозвучава в новините на Българското национално радио. Броени минути след това и в ефира на Българската национална телевизия.
В следващата 1 минута и 14 секунди можете да чуете документален запис от Архивния фонд на БНР на прословутия ноемврийски пленум на ЦК на БКП. От поста генерален секретар е освободен Тодор Живков, управлявал над 30 години страната.
Чуйте повече в звуковия файл.
34 години и 3 дни по-късно в ефира на "Terra култура" се питаме как сме, къде сме? През 2023 г. социалните мрежи някак по ботевски, глухо и тъжно звънтяха постове със специфичният поздрав "Честит ДС ноември". Явно с отпратка към спечелилия градоначалник на столицата на последните местни избори след оспорван балотаж. Странно съвпадение е споменаването на едно и също име. Тогава през 1989 г. и днес в различни тълкования коментари в медиите присъства Петър Младенов. Сигурно има защо.
Единствената надежда е, че ако в този момент някъде някой прегръща новородено българче с любов и никога няма да му разкаже точно тази приказка, защото знае, че детето му ще има бъдеще в България, изчистена от подмяната. И този българин или тази българка ще бъдат категорични, че промяната трябва да започне от днес. А закъснението от 34 години и три дни ще се навакса бързо.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg