Изложбата живопис и звукова среда "Диво" на музиканта и художник Венцислав Диков може да бъде видяна до 9 декември 2023 г. в галерия "Сердика".
В ефира на "Terra култура" той разказва за красивата фасада на цивилизацията и срещата с дивото в нас, за родовите послания и силата, която движи света.
"Аз съм се чувствал по някакъв начин ограничен, ако е толкова ясно интелектуално послание. Някак си творческият процес се спъва", казва той.
И допълва, че докато не се осъзнаем като група колектив, всичко е обречено. И винаги ще се дърпаме назад едни други, като смятаме, че сме различни.
"Нашата действителност ни влияе на ежедневно ниво и на всеки, който живее тук. Тези така наречени "промени", провлачени вече десетилетия – това ли ще бъде, друго ли искахме и какво стана", посочва художникът.
Той споделя, че е имал много черни фази на отхвърляне на тази действителност. В момента се опитва да се превъзпита.
"Ние правим света, възприемайки го. Не може да сме черногледи и песимисти и отчаяни, мрачни и потиснати и да очакваме, че светът около нас ще е по-различен", пояснява той.
"Имаше един такъв детски порив да стана художник. Вярвам на детето в мен. После дойде музиката и доминираше известно време", казва още Венцислав Диков.
Състоянията на ума и необятната вселена на подсъзнанието са неизчерпаем източник за творческа лаборатория на художника. Той изследвам състоянието, в което умът упълномощава тялото да твори, приканвайки обектите с неясно предназначение, населяващи подсъзнанието, да излязат на преден план. Връзката между човек и предмет може да е толкова дълбока, колкото връзката между човек и човек, дори по-дълбока.
Любопитството създава връзка. Картините нямат смисъл и цел сами по себе си. Смисълът се появява тогава, когато бъде установена връзката. А обучението в Германия има определен и специфичен отпечатък върху творчеството на художника.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Венцислав Диков е роден в София, в семейство на музиканти. Рисува от ранна детска възраст. За да запази самобитния си стил в изобразителното изкуство, избира да следва музика и завършва НМА "Панчо Владигеров“ и след това Hochschule für Musik в Мюнстер, Германия, с класическа китара. От 2003 г. Венцислав Диков е еднакво активен като художник и като музикант. Имал е над тридесет изложби в България и в чужбина (Токио, Париж, Берлин, Кьолн, Барселона, Люксембург и др.) Участвал е в артрезиденции (Япония, Словакия, Сърбия) и групови изложби (Германия, Турция, Сърбия, Словакия, Люксембург и др.) Негови картини са собственост на частни колекции по цял свят.
Снимки – Галерия "Сердика"До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg