Процесите по донорството имат различна символика, но винаги едно послание – животът трябва да продължи, под каквато и да е форма. Една от кампаниите преди години беше под мотото "Частица от мен е за някого целият свят."
Но реалната картина показва, че донорството и трансплантациите години наред са проблем по нашите географски ширини. За разлика от страни като Испания и Хърватия, България трайно изостава от световните тенденции за разширяване обема на тази хуманна дейност. Медицинските екипи у нас са подготвени за сложните операции, по нищо не отстъпват на своите западни колеги. Но нагласите, народопсихологията, религиозните предразсъдъци, националните традиции и други фактори като че ли спъват всяко усилие.
В поредното издание "За здравето" наш гост е проф. д-р Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробна и панкреатична хирургия и трансплантология във ВМА. Известен хирург и лидер в областта на чернодробните трансплантации.
Именно негова е основната заслуга за идеята и реализацията на международния курс по чернодробна и панкреатична хирургия, проведен от 16 до 18 ноември за поредна година.
Акценти в разговора поставяме върху различни теми: критериите за съвместимост на органи и тъкани, работата на координаторите по донорство, "втория живот" и рисковете за отхвърляне, следоперативното лечение и грижа, приемането на имуносупресори.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.За обществените, медийните и религиозните нагласи към процеса на донорството – коментар направи Поля Пантева, главен инициатор за създаването на тематичния сайт "Да! За живот!".
В минутите на редактора Кирил Чобанов предлага два сюжета – пряко включване на д-р Велислава Донкина - Кръстева, доктор по психология и директор на Националния център по психосоматика, и запис на д-р Сибила Маринова от МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново. И двете "дами на българското здравеопазване“ коментират своите гледни точки по обсъжданите проблеми. В диалог д-р Донкина и проф. Владов обсъждат полезните практики, които са използвали в своята съвместна работа, и правят важния извод: при присаждане на чужд орган преживяемостта и качеството на живот зависят не само от тялото, но и от мобилизираната енергия на духа.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Д-р Маринова направи достояние опита в работата си на, без преувеличение, най-добрия координатор по донорство в страната.
Целия разговор с д-р Сибила Маринова можете да чуете в звуковия файл.В края на ранната съботна среща в ефира Мария Мира Христова представи тематичните акценти на "Семейно радио" – пореден брой на популярната поредица, премиерен за водещата от екипа на "Нашия ден".
Следващата ни среща от поредица "За здравето" в събота, 25.11.2023 г., е с уролога акад. Чавдар Славов, като ще поставим ударение върху лечението на заболяванията на простатната жлеза.
Снимка - ФБ, "Да! За живот!", Национална кампания в подкрепа на донорството и трансплантациятаВ "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..
В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..
Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков. "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
Книгата-разговор с изкуствен интелект "Отвъд Тюринг" в "Артефир" представя авторът Славчо Панов , IT специалист и предприемач. Панов споделя..
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg