Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дървото на живота

| Интервю

Процесите по донорството имат различна символика, но винаги едно послание – животът трябва да продължи, под каквато и да е форма. Една от кампаниите преди години беше под мотото "Частица от мен е за някого целият свят."

Но реалната картина показва, че донорството и трансплантациите години наред са проблем по нашите географски ширини. За разлика от страни като Испания и Хърватия, България трайно изостава от световните тенденции за разширяване обема на тази хуманна дейност. Медицинските екипи у нас са подготвени за сложните операции, по нищо не отстъпват на своите западни колеги. Но нагласите, народопсихологията, религиозните предразсъдъци, националните традиции и други фактори като че ли спъват всяко усилие.

Проф. д-р Никола Владов

В поредното издание "За здравето" наш гост е проф. д-р Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробна и панкреатична хирургия и трансплантология във ВМА. Известен хирург и лидер в областта на чернодробните трансплантации.  

Именно негова е основната заслуга за идеята и реализацията на международния курс по чернодробна и панкреатична хирургия, проведен от 16 до 18 ноември за поредна година. 

Акценти в разговора поставяме върху различни теми: критериите за съвместимост на органи и тъкани, работата на координаторите по донорство, "втория живот" и рисковете за отхвърляне, следоперативното лечение и грижа, приемането на имуносупресори.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 

За обществените, медийните и религиозните нагласи към процеса на донорството – коментар направи Поля Пантева, главен инициатор за създаването на тематичния сайт "Да! За живот!".

В минутите на редактора Кирил Чобанов предлага два сюжета – пряко включване на д-р Велислава Донкина - Кръстева, доктор по психология и директор на Националния център по психосоматика, и запис на д-р Сибила Маринова от МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново. И двете "дами на българското здравеопазване“ коментират своите гледни точки по обсъжданите проблеми. В диалог д-р Донкина и проф. Владов обсъждат полезните практики, които са използвали в своята съвместна работа, и правят важния извод: при присаждане на чужд орган преживяемостта и качеството на живот зависят не само от тялото, но и от мобилизираната енергия на духа. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Д-р Маринова направи достояние опита в работата си на, без преувеличение, най-добрия координатор по донорство в страната.

Целия разговор с д-р Сибила Маринова можете да чуете в звуковия файл.  

В края на ранната съботна среща в ефира Мария Мира Христова представи тематичните акценти на "Семейно радио" – пореден брой на популярната поредица, премиерен за водещата от екипа на "Нашия ден".

Следващата ни среща от поредица "За здравето" в събота, 25.11.2023 г., е с уролога акад. Чавдар Славов, като ще поставим ударение върху лечението на заболяванията на простатната жлеза. 

Снимка - ФБ, "Да! За живот!", Национална кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любов, кожени изделия и индийска табла: Афганистанецът, който намери дом в България

В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан.  Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..

публикувано на 04.07.25 в 10:10

Как "Криминогенната държава" говори на българския читател

В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..

обновено на 03.07.25 в 10:49

Токсикология в сезона на отпуските: Какво води до спешен прием в "Пирогов"?

Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..

обновено на 03.07.25 в 09:21
Аркади Шарков

Финансовата дупка в здравеопазването расте – време е за координирани действия

До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков.  "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..

обновено на 03.07.25 в 08:43