Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуална изложба за първия главен уредник на Радиото Сирак Скитник представя БНР

Специалното изнесено предаване "Да питаме Сирака" на програма "Христо Ботев" е на 14 ноември от 17 ч.

Българското национално радио представя на 14 ноември новата виртуална изложба "Сирак Скитник – 140 години от рождението" в специалното изнесено предаване "Да питаме Сирака" на програма "Христо Ботев". Събитието е част от инициативите, с които БНР почита през цялата 2023 г. първия уредник на Радио София.

Изложбата разказва в картина, звук и сюжет за приноса на Панайот Тодоров Христов, известен с псевдонима си Сирак Скитник, към културния и  обществения живот на страната през първата половина на ХХ век. Той е сред най-ярките фигури в междувоенното българско изкуство и създаването на изложбата е пореден повод за преоткриване на неговата личност и наследството, което ни е оставил.

Сирак Скитник – художникът, критикът, основоположникът на Радиото, спомени на Петър Увалиев, Михаил Топалов, Богомил Нонев, Драган Тенев, Есто Везенков и богат снимков материал – всичко това може да бъде чуто и видяно във виртуалната изложба, посветена на 140-годишнината от рождението му.

Дизайнът и реализацията на мултимедийната публикация са на проф. Боян Добрев, преподавател в Националната художествена академия. Проектът е осъществен със съдействието на Архивния фонд на БНР, Софийска градска художествена галерия, Държавна агенция "Архиви“ и Художествена галерия "Димитър Добрович“ – Сливен.

Чуйте от звуковия файл предаването "Да питаме Сирака", излъчено пряко в ефира на програма "Христо Ботев“ на 14 ноември от 17.00 ч.

Виртуалната изложба може да бъде разгледана на сайта на БНР.


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40