Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговор с Ива Димитрова от Сдружение "За Земята"

Публични средства под лупата на гражданския мониторинг: Какво откриваме?

| обновено на 15.11.23 в 11:46
Снимка: naukamon.eu

В интервю за предаването "Нашият ден" Ива Димитрова, член на екипа "Икономическа справедливост" на Сдружение "За Земята", сподели важни аспекти от работата на техния екип и разкри някои от ключовите предизвикателства, пред които се изправят при проследяването на публични средства в сектор на енергетика, транспорт и отпадъци. 

"В нашия екип се занимаваме с проследяването на публични средства в секторите – енергетика, транспорт и отпадъци. От години следим различни фондове, наскоро започнахме и работа по граждански мониторинг на "зелената сделка". В момента работим в обединени с девет организации от общо седем различни страни в ЕС, като следим изразходването на публични средства по Плановете за възстановяване и устойчивост“, обяснява тя.

В предаването Ива Димитрова споделя и конкретни примери, които са били обект на техните изследвания. Тя обръща внимание на "ниското ниво на включване на гражданите в избора на реформите и на инвестициите", като подчертава, че и гражданите трябва да бъдат активни в този процес. Този проблем се наблюдава както от страна на обществото, така и от страна на управляващите, което показва необходимостта от създаване на платформи за гражданско участие и коментари.

"Примерът от България, който разгледахме, е свързан с възобновяеми енергийни източници в домакинства. Програмата, която разгледахме, предлага финансиране на соларни панели или соларни колектори за топла вода. За съжаление обаче самата процедура е направена така, че изключва енергийно бедни домакинства, от възможността да се възползват от това оборудване, тъй като е необходима първоначална инвестиция в оборудването, а след това хората чакат да им бъде възстановена. Друг проблем, който забелязахме по време на кампанията е, че липсва информационно кампания за него. Тя трябва да бъде по-таргетирана. Самата програма не е валидна и за нови сгради, тъй като едно от условията е да се предоставят сметките за електричеството за последните шест месеца."

В разговора Ива Димитрова даде примери за реализация или спиране на проекти в други държави, в които гражданско участие е играло важна роля. Тя призовава за по-широко разпространение на този модел в целия ЕС, като така гарантираме по-голяма прозрачност и отчетност при използването на обществени ресурси.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45