В интервю за предаването "Нашият ден" Ива Димитрова, член на екипа "Икономическа справедливост" на Сдружение "За Земята", сподели важни аспекти от работата на техния екип и разкри някои от ключовите предизвикателства, пред които се изправят при проследяването на публични средства в сектор на енергетика, транспорт и отпадъци.
"В нашия екип се занимаваме с проследяването на публични средства в секторите – енергетика, транспорт и отпадъци. От години следим различни фондове, наскоро започнахме и работа по граждански мониторинг на "зелената сделка". В момента работим в обединени с девет организации от общо седем различни страни в ЕС, като следим изразходването на публични средства по Плановете за възстановяване и устойчивост“, обяснява тя.
В предаването Ива Димитрова споделя и конкретни примери, които са били обект на техните изследвания. Тя обръща внимание на "ниското ниво на включване на гражданите в избора на реформите и на инвестициите", като подчертава, че и гражданите трябва да бъдат активни в този процес. Този проблем се наблюдава както от страна на обществото, така и от страна на управляващите, което показва необходимостта от създаване на платформи за гражданско участие и коментари.
"Примерът от България, който разгледахме, е свързан с възобновяеми енергийни източници в домакинства. Програмата, която разгледахме, предлага финансиране на соларни панели или соларни колектори за топла вода. За съжаление обаче самата процедура е направена така, че изключва енергийно бедни домакинства, от възможността да се възползват от това оборудване, тъй като е необходима първоначална инвестиция в оборудването, а след това хората чакат да им бъде възстановена. Друг проблем, който забелязахме по време на кампанията е, че липсва информационно кампания за него. Тя трябва да бъде по-таргетирана. Самата програма не е валидна и за нови сгради, тъй като едно от условията е да се предоставят сметките за електричеството за последните шест месеца."
В разговора Ива Димитрова даде примери за реализация или спиране на проекти в други държави, в които гражданско участие е играло важна роля. Тя призовава за по-широко разпространение на този модел в целия ЕС, като така гарантираме по-голяма прозрачност и отчетност при използването на обществени ресурси.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg