Културният център на СУ "Св. Климент Охридски" инициира нова поредица за публичен разговор върху българската поезия от последните десетилетия.
Първата среща е посветена на поезията на Цочо Бояджиев и неговата последна поетична книга "Ще произнасям само гласните". Модератор на събитието е поетесата и преводач Боряна Кацарска. Нейни събеседници – заедно с автора и публиката – са Кристин Димитрова (поетеса, писателка), Марио Кръстев (режисьор, издател, продуцент) и Пенка Казанджиева (изкуствовед, график, сценичен дизайнер).
Начална точка на дискусията е въпросът с какво поезията на Цочо Бояджиев привлича широк кръг читатели. Дали със съчувствието към непреминаващата болка? С отстояването на естествения копнеж към доброто? С упорството в непостижимия, но неотменим преход към съвършенство?
Идеята на новата поредица POIESIS/POLEMOS е да насочи вниманието на широката публика върху поезията на съвременните български автори и разгърне огромния потенциал и влияние на тяхното изкуство не само върху прозата, драматургията, останалите изкуства, философията и хуманитарните науки, но и върху онова, което наричаме "поетика на живота“.
Срещите имат специфичен формат, в който един поет, писател, литератор или критик, ще представя по свой избор друг български поет, залагайки не само на компетентното, но и на лично ангажираното говорене "отвътре“. Това ще става в диалог с лично подбрани от представящия гости, като фокусът може да е върху цялото творчество, избран цикъл или дори една-единствена творба на поета, за когото се говори.
Първото събитие от поредицата, посветено на поезията на Цочо Бояджиев, е на 15 ноември от 18.30 ч. в Театралната зала на СУ.
Чуйте разговора от звуковия файл.
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg