С лекция, посветена на Франц Кафка, доц. Лиза Боева посреща публиката в Чешкия център на 16 ноември от 18 часа. Това е второто събитие, с което центърът отбелязва 140 години от рождението на австрийския писател. То има за цел и да популяризира онлайн курса "Франц Кафка – от 9 лекции, създадени за образователната платформа по изкуства за деца и възрастни "Филизи 33".
"За мен сега е важно да говоря за Кафка, защото той – като малко други – се занимава с най-тъмното, най-страшното, най-злокобното, той се занимава с мрака на човешкия ум. И на мен ми се струва, че в сегашния исторически контекст е важно да говорим, важно е да мислим за това", каза в "Артефир" Лиза Боева.
На лекцията тя ще говори и за "Метаморфозата" на Кафка, а Ицко Финци ще чете илюстриращи текстове.
"Искам нагледно да представя, даже съм измислила как да бъде това, начина, по който Макс Брод е получил от Кафка текстовете за романите например. Искам да го визуализирам, защото в моята глава това ще остане по-ясно сетне за хората, които са в Чешкия център на 16-и – какво представлява, да речем, "Процесът" на Кафка", обясни доц. Боева.
Идеята ѝ е отделните фрагменти, които читателите познават от подредбата на Брод, да бъдат поднесени на публиката чрез пощенски пликове. В края на лекцията ще има и разговор с присъстващите.
"Кафка е писател модернист. Модернизмът, за разлика от реализма в литературата, е принципиална позиция. Затова например в курса, който ние сме създали, цяла една глава е посветена на това що е то модернизъм, с какво се отличава той", допълва още Лиза Боева.
В звуковия файл тя говори за това защо е от значение да четем Кафка и защо не бива да не губим насладата от голямата литература. Говори и за 7-годишната история на платформата "Филизи 33", която създават с Ицко Финци, и предстоящите курсове в програмата ѝ.
Лекцията е част от Календара на културните събития на Столична община за 2023 година.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg