Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравка Евтимова

За войните, метафората и смелостта

Всяка стотинка вложена в култура е стотинка вложена духа на България

| Интервю
Снимка: БГНЕС

За трета поредна година програмата за култура на БНР "Христо Ботев" организира кампанията "Българските посланици на културата". Целта е да бъдат отличени изтъкнати български писатели, поети, драматурзи, художници, актьори, певци и композитори, представители на танцовото изкуство и пр., които със своето творчество през 2023 година прекрачват географските граници на страната ни. Това са българи, които правят България разпознаваема в световното културно пространство. Лица на кампанията тази година са Теодора Димова, Здравка Евтимова, проф. Греди Асса и Теодоси Спасов. Слушателите на БНР имат възможност да изпращат своите предложение на адрес kulturniposlanitsi@bnr.bg.

"На първо място, съм много разтревожена от войните, както агресивната война на Путин срещу Украйна и жертвите от двете страни. Толкова млади мъже – и украинци и млади руснаци. Това е престъпление срещу двете държави, което Путин прави и което той извършва. Голямата ми тревога е войната, която сега кипи в Ивицата Газа. С много страх, с много големи опасения и тъга гледам новините. Виждам умират хора и в Израел, умират и араби, което ме изпълва не само с тъга, а с едно много голямо чувство на безсилие", казва в ефира на “Нашият ден“ известната и обичана писателка Здравка Евтимова.

Тя допълва, че трябва да се опитваме по някакъв начин да способстваме и като писатели, и като граждани. Като хора, колкото е възможно дори с нашите малки възможности, за да се намери за изход от тази свирепа криза.

Писателката Здравка Евтимова в студиото на сутрешния блок на програма Христо Ботев

Здравка Евтимова посочва, че в края на тази година е прочела много хубави книги. "Лавандуловото момче" на Бюрхан Керим е красиво изграден роман, който има толкова много пластове, че прилича по своята същност на живота днес. Тази година е била щедра към младите автори Велимир Макавеев, Стамена Дацева и Светлана Тушева.

"За пишещия човек, който е превърнал смелостта на литературата в своя съдба. Не е създаден ъгъл или килия, в която човек може да бъде затворен. Точно това виждам в студентите в Софийския университет, които са много разностранни и талантливи", твърди авторката.

Българската литература има много силна вълна, която ще носи щастие на читателите утре. 

"Човек, който притежава умения, не може да бъде унижаван. Не може да бъде тъпкан, не може да бъде манипулиран", казва още тя.

Всяка стотинка, вложена в култура, е стотинка,  вложена в израстването на децата на политиците, на техните внуци в духа на България. 

"Искам да фокусирам вниманието върху Лигата на българските писатели в България и по света. Това са хора, които пишат на български, независимо че живеят извън България. Някои от произведенията им са много красиви и служат не само като мост, а служат като духовна посока, в която българите по света и в България могат да тръгнат заедно“, отбелязва писателката. 

Скоро предстои на български да се появи романът "Блок 317" на Райна Бройер. Това е огледало на българския преход. Този текст е открит от проф. Пенка Ангелова, тя е председател на фондация "Елиас Канети" в Русе.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.  

 Здравка Евтимова е родена на 24 юли 1959 г. в град Перник. Завършва английска филология към Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий" през 1985 г. Автор на кратки разкази, публикувани в 32 страни по света, носител на национални и международни награди, представител на най-новата българска литература. 
През 2015 г. разказът на Здравка Евтимова "Кръв от къртица" е включен в учебниците по английски език за гимназиалния курс в Дания. От 1 януари 2019 г. същият разказ е включен в антология от препоръчани разкази за обучение по литература в прогимназиите на САЩ

Разказът на Здравка Евтимова Seldom ("Рядко") е включен в антологията Best European Fiction 2015 ("Най-добра европейска проза 2015 г.“) на издателство Dalkey Archive Press, САЩ, 2015. Разказът на писателката „Твоят ред е“ е един от десетте наградени разказа в световния конкурс за къс разказ на тема "Утопия 2005" в град Нант, Франция. Този разказ е включен в антологията "Утопия 2005 – Десет писатели от цял свят". Разказът ѝ "Васил" е един от десетте разкази, спечелили в конкурса за къс разказ от цял свят на радио Би Би Си, Лондон за 2005 г.

В България Здравка Евтимова е двукратен носител на наградата за най-добър български разказ за годината "Златен ланец" на вестник "Труд" – 2006 г. и 2010 г., носител на наградата "Чудомир" за хумористичен разказ на в. "Стършел", на литературната награда за проза "Анна Каменова", През 2014 г. Здравка Евтимова спечели наградата "Балканика 2014" за най-добра книга от балкански писател със сборника си "Пернишки разкази". През 2015 г. Здравка Евтимова спечели националната награда "Блага Димитрова" за произведение на морално-етична тема, писано от жена. През 2016 г. нейната книга "Една и съща река" печели наградата за роман, публикуван през 2015 г. в България на фонд "13 века България"- 2015 г. През 2019 г. печели наградата "Запков" за сборника "Юлски разкази", най четената книга в Софийска градска библиотека през 2019 г. в България. През 2019 г. Здравка Евтимова печели наградата "Христо Г. Данов" за цялостен принос към българската духовност. През октомври 2021 г. зрителите на Българската национална телевизия гласуват за свой любим български автор – Здравка Евтимова. Носител е на  годишната награда за проза "Михай Еминеску" 2022.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25