Кой би предположил, че в Месопотамия на барабани са свирели само жени? Или че в древни времена тромпетите са се употребявали само на бойното поле? А кой ли е инструментът на боговете?
Отговорите на въпроси от този вид водят малките читатели до интересни факти за музикалните инструменти, някои от които са познати, а други – доста необичайни. Източникът е "Енциклопедия на музикалните инструменти", написана от чешката авторка на детски книги Щепанка Секанинова и илюстрирана от Якуб Ценкъл.
Изданието е своеобразно въведение в музикалната култура за всички малки ентусиасти, а и не само. Всъщност всеки читател на тази книга ще разбере повече за произхода, развитието и забележителната индивидуалност на различните видове инструменти. Освен техните истории енциклопедията разказва и за едни от най-известните музиканти и композитори, благодарение на които светът на музиката е толкова пъстър и богат.
Всичко това е поднесено през едно симфонично пътешествие, което насърчава интереса и любовта към музиката с помощта на двама духовити герои – щурчето Далибор и славейчето Чарли. Самата история започва именно от желанието на щурчето да стане виртуозен музикант.
"Щепанка Секанинова се опитва да въведе малките читатели в света на музиката по най-подходящия за тях начин. Затова използва и тези две малки геройчета, животинки, много подходящи за децата – щурчето Далибор и славейчето Чарли, с чиято помощ те действително се запознават с една много голяма част от музикалните инструменти, които могат да се срещнат по цял свят. С това какъв е техният състав, как са възникнали, кои са техните прадеди в миналото. Покрай тези инструменти винаги има информация и за това кои са най-известните композитори, които са свързани с въпросните инструменти, инструменталисти, музиканти, певци", обясни в "Артефир" Мария Чунчева, главен редактор на издателството, благодарение на което можем да четем "Енциклопедия на музикалните инструменти" на български език.
Едновременно развлекателна и образователна, книгата на Щепанка Секанинова говори за семейството на тромпета, за диксиленд джаза, за медните духови инструменти, за ударните, полифоничните и струнните лъкови, за това какво е биг бенд, рок група, симфоничен и военен оркестър, за електронната музика. Разказва и за етнически и фолклорни инструменти, както и за това какво представлява музикалният слух например. Прави го по много увлекателен, достъпен и цветен начин. Това я превръща и в подходяща за родителите, които чрез нея могат да намерят общ език със своите деца, бъдещи музиканти или просто любители на музиката.
"Мога да споделя личното си впечатление, докато редактирах тази книга. В началото ми се стори, че тя наистина е детска, че ще се плъзне малко по повърхността на темата, но нищо подобно. Като започнах да чета по-внимателно, установих, че всъщност тя дава много задълбочени познания за света на музиката. Аз научих за много музикални инструменти, за които не бях чувала в живота си, признавам си. Научих например какво е пипхат, което е много интересен оркестър, свързан с тайландския фолклор", каза още Мария Чунчева.
А самата Щепанка Секанинова в момента е редактор на чешкото издателство "Albatros Media".
"Това е най-интересното за нея – че тя е редактор на детски книги в чешко издателство. След толкова много време, през което тя е редактирала книги, може би е стигнала до момента, в който тя самата да може да даде като автор нещо на децата, и е създала тази книга. Което от една страна е много добре, защото ние, като редактори, се срещаме с много наши читатели и знаем те от какво имат нужда. Това ѝ е било от полза, за да направи книга точно такава – образователна, с енциклопедични знания, добре таргетирана към съответната публика", допълни Чунчева.
Музика е всеки звук или набор от звуци, който предизвиква у нас чувства, гласи въведението на книгата.
Към него Мария Чунчева добавя:
"Музиката не може да се изчерпа само с теорията и е хубаво децата да знаят, че зад това произведение, което предизвиква техните чувства, стоят хора, които свирят на конкретни инструменти. Някак си в нашето модерно общество вече сме свикнали да приемаме музиката като фон. Като нещо, което е компютърно генерирано. Тя може да бъде компютърно генерирана, разбира се, но е хубаво да знаят, че зад музиката стои един оркестър от 10-12 човека, да речем. Да знаят кои инструменти са в този оркестър. Хубаво е да са ги виждали, да имат визуална представа, за което много помагат илюстрациите в тази книга. Те са това, без което текстът не може, те много добре илюстрират обясненията за тези инструменти. Така че наистина музиката си е преживяване, емоция, и е хубаво да не забравяме, че зад нея стоят хора."
Целия разговор с редакторката на преведената на български "Енциклопедия на музикалните инструменти" Мария Чунчева чуйте в звуковия файл.
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..
Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата. Авторът..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg