Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Певицата Божанка Великова на 75

Сега съм вече като успокоена вода в реката, отразяваща светлината на слънцето и всички настроения около мен

Снимка: личен архив

В предаването "Музикални портрети" гостува Божанка Великова – изпълнител от Североизточна България и една от първите певици в хора на някога съществувалия Професионален ансамбъл за народни песни и танци - Варна, солистка и в популярния през 80-те години на миналия век ансамбъл "Златни пясъци".

Родената в с. Градинарово изпълнителка представя както автентичен репертоар от родното си място, така и авторски песни над, които е работила през годините– "Майки ми, баща ми, сестра ми пееха хубаво. Често бяха атакувани от мен да ми пеят или да ми диктуват думите на различни песни, за да ги науча. Бях поощрявана в детските си години от хората в селото, пеех в детската градина, в читалището. Те ме слушаха и казваха: дете, ти трябва да пееш!" – споделя пред слушателите на програма "Христо Ботев" певицата, добавяйки – "Слушах много радио. Любимите ми изпълнители бяха Вълкана Стоянова, Верка Сидерова, Янка Рупкина, Соня Кънчева. Вкъщи е спала и голямата певица Гюрга Пинджурова".

Записи на Божанка Великова притежава фонда на Радио София, Радио Пловдив и Радио Варна – "Имам песни, които наследих от мама и баба. Известният кавалджия от Варна бай Цвятко Денков ми подари песни, с които се явих и на събора в Копривщица – "Два са братя дял делили" и "Запалило се, Радо мо".За репертоара си известната певица добавя още – "Вдъхновена от различни случки, и аз съм писала доста от песните си – например "Илино, Илинчице" направих за голямата си дъщеря. "Георги мале дума"– там съм вдъхновена от текстовете на Христо Ботев. "Жив е той, жив е" – нали знаете колко е-та има вътре, с колко гласни е и това придава особена звучност. Реших да си направя песен, чийто да звучи текста по този начин. Тогава се роди "Георги мале дума, мале, направи ми къща на високо, дето слънце грее, дето вятър …".

През 1978 г. във Варна се основава Професионалния ансамбъл за народни песни и танци – Варна. Там Божанка Великова се утвърждава като една от най-ярките солистки. "Бяхме на едно турне в Англия за школувани хорове в Ланголен", разказва тя – "Квартет от ансамбъла пяхме "Вила мома зелен венец" обработка на Атанас Илиев – тя пак е моя песен, вдъхновена от едно хоро на Стоян Величков. И си спомням, че директора на фестивала тръгна после да ни търси зад кулисите. Да види кой е бил този сопран, който е пял. Бил е много впечатлен."

Повече от 15 години Божанка Великова не пее. Тази година тя навърши 75, повод да поговорим за музикалният и път. Целият разговор както и изпълненията и може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50

Светлина Стоянова и Виви Василева са солистки на тазгодишния празничен Новогодишен концерт в НДК

Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..

публикувано на 01.01.25 в 08:05