Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крадецът на обич Евтим Евтимов

Красиво издание отбелязва 90-годишнината от рождението на поета – най-доброто и последните стихотворения

Красиво луксозно издание отбелязва 90-годишнината от рождението на поета Евтим Евтимов. Озаглавено е "Крадец на обич" и е събрало най-доброто от поезията на големия български лирик, както и последните му стихотворения. Съставител е Пламен Тотев, художник на корицата – Ралица Денчева.

Пламен Тотев, издател и литературен критик, представи томчето в "Артефир":

"Не познаваме напълно Евтим Евтимов. Това е идеята на изданието – всъщност един солиден том (повече от 250 стр.) – от една страна, да включим нещата, които всеки очаква да прочете от избраната любовна лирика на Евтим Евтимов, но от друга страна, да покажем и другото лице на поета – гениален майстор на гражданската лирика."

Голямата обич на публиката, ръкоплясканията и аплаузите понякога вкарват в една рамка автора, който може би не се е стремил към тази рамка. Публиката го определя като лирик, а поетът е поет във всичките си стремления, независимо за какво пише.

"Факт е, че с любовната си лирика Евтим Евтимов беше най-обичан и разпознаваем. Цели поколения идваха на срещи с него да му изкажат любовта си. То ва беше трогателно... Паметта за Евтим остава с многото песни. Но искаме да направим да направим том, с който да припомним колко наистина голям поет е Евтим Евтимов. В него много читатели биха открили и бъдещи любими свои стихотворения.

Евтим умееше да съчетае разбираеми и простички думи, които да докосват и да вълнуват. Гениален в изказа, който да звучи като песен."

Книгата съдържа и фотографии, има много загадъчна първа корица – с класическо и модерно излъчване, каквато е и поезията на Евтимов. Снимковият материал показва Евтим през годините, както и жените, които са вдъхновили неговите стихове – неговите музи.

Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимка – изд. Персей

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бисер Лазаров

"Следобедът на един фавн" през погледа на Бисер Лазаров

Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров.  Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..

публикувано на 15.04.25 в 17:57
Иво Милев

"Чакай и се надявай" с Иво Милев

"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..

публикувано на 15.04.25 в 17:43

Душата – не просто като метафора

Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..

публикувано на 15.04.25 в 17:28

"Аз, художникът" – ретроспективна изложба на Стефан Гацев в СГХГ

Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986),  пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..

публикувано на 15.04.25 в 16:07

Връзка между човек и природа в новата изложба на Нора Ампова

"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..

публикувано на 15.04.25 в 12:55