Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За ежедневните битки на "телевизионера" пред и зад камера

За човека през камера има две състояния – глупост или суета

| Интервю
Водещият на "Нашият ден" Божидар Александров с Мая Дражева и Николай Колев (от ляво надясно)
Снимка: БНР

На 21 ноември отбелязваме Световния ден на телевизията. През 1996 г. в своя Резолюция страните-членки на ООН, изразяват своето признание за значението на телевизията в живота на хората и ролята ѝ за развитието на обществото. Това е вълшебството, което прониква в нашите домове и разгръща пред нас светове, които в противен случай бихме пропуснали. Тя е огледало, в което се отразяват както светлата страна, така и сенките на човешкото всекидневие.

Това огледало често създава картини със златни моменти и мрачни скрити ъгли. Телевизията не е само технологичен феномен, тя е поетично изкривяване на реалността, събуждащо чувства и създаващо образи, които можем  да обичаме или да мразим едновременно.

Какви са ежедневните битки на "телевизионера" пред и зад камера?

"Не съм заставала пред камера и въпреки това магията се усеща много силно, когато си зад гърба на водещия, когато си в апаратната. За мен дори адреналинът там е много по-силен, особено при ситуации, които са по-проблемни, дори водещият може да не разбере за това. Това в същност е и моята работа. И ако водещият не разбере, ние сме си свършили работата“, казва Мая Дражева, директор "Продукция" в БНТ.

По думите ѝ няма по-въздействаща медия от телевизията. Пробвала е в един период от живота си да промени професията си. Достигнала е до извода, че нищо друго, с което се захванала, не ѝ върви, както когато е в телевизията.

Водещият и продуцент Николай Колев си спомня за първите си излизания пред камера, като водещ на "Денят започва с култура".

"Ако сега седна да ги изгледам, сигурно много ще се срамувам. Но като се замисля, не съм имал притеснение. Може би защото аз започнах да се занимавам късно с телевизия – на около 40 години – и имах един доста натрупан опит като преподавател, което е много по-голяма школовка. И ако говорим за магия, това е много по-голяма магия", споделя той.

"За човека пред камера има две състояния или отношение към себе си – абсолютно убийствени за самия него и за хората, с които работи. Едното е глупостта, а другото – суетатаИма и друг феномен – неекипност за самия него и за хората, с които работи."

Целия разговор можета да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35