На 21 ноември отбелязваме Световния ден на телевизията. През 1996 г. в своя Резолюция страните-членки на ООН, изразяват своето признание за значението на телевизията в живота на хората и ролята ѝ за развитието на обществото. Това е вълшебството, което прониква в нашите домове и разгръща пред нас светове, които в противен случай бихме пропуснали. Тя е огледало, в което се отразяват както светлата страна, така и сенките на човешкото всекидневие.
Това огледало често създава картини със златни моменти и мрачни скрити ъгли. Телевизията не е само технологичен феномен, тя е поетично изкривяване на реалността, събуждащо чувства и създаващо образи, които можем да обичаме или да мразим едновременно.
Какви са ежедневните битки на "телевизионера" пред и зад камера?
"Не съм заставала пред камера и въпреки това магията се усеща много силно, когато си зад гърба на водещия, когато си в апаратната. За мен дори адреналинът там е много по-силен, особено при ситуации, които са по-проблемни, дори водещият може да не разбере за това. Това в същност е и моята работа. И ако водещият не разбере, ние сме си свършили работата“, казва Мая Дражева, директор "Продукция" в БНТ.
По думите ѝ няма по-въздействаща медия от телевизията. Пробвала е в един период от живота си да промени професията си. Достигнала е до извода, че нищо друго, с което се захванала, не ѝ върви, както когато е в телевизията.
Водещият и продуцент Николай Колев си спомня за първите си излизания пред камера, като водещ на "Денят започва с култура".
"Ако сега седна да ги изгледам, сигурно много ще се срамувам. Но като се замисля, не съм имал притеснение. Може би защото аз започнах да се занимавам късно с телевизия – на около 40 години – и имах един доста натрупан опит като преподавател, което е много по-голяма школовка. И ако говорим за магия, това е много по-голяма магия", споделя той.
"За човека пред камера има две състояния или отношение към себе си – абсолютно убийствени за самия него и за хората, с които работи. Едното е глупостта, а другото – суетата. Има и друг феномен – неекипност за самия него и за хората, с които работи."
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg