На 23 ноември 2023 г. Кнежа ще отбележи 80-ата годишнина от обявяването ѝ за град. Разбира се, програмата е много богата. Тя е организирана от местната управа. Ще бъде представен Алманах "80 следи в историята", посветен на известни личности, свързани с Кнежа, което ще се състои в галерията на Общинския исторически музей. Предвидени са още провеждането на изложба и тържествен концерт.
Ангел Бачийски е историк по образование и учител в Професионалната гимназия по земеделие "Стефан Цанов" и уредник в Историческия музей на град Кнежа. В ефира на "Нашият ден" той разказва кога са намерили първите белези за създаването на някакъв живот или някакъв тип цивилизация на територията на града.
"Близо 6000 години в земите, които обхваща градът, има живот. Развитието започва по време на тракийската цивилизация – има открити такива находки", споделя той.
Откритите в Кнежа и проучени археологически артефакти са богат извор на сведения за живота на хората в днешното землище на Кнежа през последните няколко хилядолетия.
По време на османския период името на града е Исмаил бунар. Предполага се, че така се е казвал първият управител на града. Селището се разраства особено бързо след Кримската война, когато започват да пристигат много фамилии от Молдова, Румъния и от територията на днешна Украйна.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg