Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Антон Тонев

Увеличението на средствата за здравеопазване винаги е добра новина

Проектът на бюджет на НЗОК за 2024 г. предвижда общо от приходи и трансфери 8 163 353 100 лева

| Интервю
Д-р Антон Тонев
Снимка: Личен архив

"Ние можем да говорим за реформи и да предлагаме различни промени в закони и наредби, но за да може всяка една реформа да е жива и да е възможна, тя трябва да бъде подсигурена или финансово подплатена."

Това казва в интервю за БНР доц. д-р Антон Тонев, съветник на министъра на здравеопазването и бивш председател на комисията по здравеопазване в НС.

По думите му увеличението на средствата винаги е добра новина, който и да е гражданин на нашата страна да попитаме, той би отговорил по сходен начин. Вече имаме такива подсигурени средства, благодарение на Министерство на финансите и на управителя на НЗОК, които са успели да договорят тези цифри. Бюджетът вече е утвърден и от Надзорния съвет на НЗОК. Предстои минаване през МС и да бъде гласуван следващия месец от Народното събрание.

"Това е първата стъпка и една много добра основа, върху която ние да започнем да обсъждаме различни политики и промени в закони и наредби, с които да реформираме нашата здравна система", казва той.

И допълва, че тя е застинала около 2010 – 2012 г. и оттогава единственото нещо, което се променя, е с малки стъпки увеличение на средствата, които разполагаме в тази система. Повече средства ще се насочват в извънболничната помощ. Изнасянето на част от тези процедури е те да станат по-достъпни. Всички образни изследвания, които правим и заради които влизаме в болница, биха могли да се изнесат в доболничната помощ.

"Личните лекари са един от най-натоварените етажи на нашата здравна пирамида. И ние много внимателно трябва да поставяме допълнителни условия и задължения, защото много често тези задължения сякаш остават за утре или за следващата седмица“, твърди доц. Тонев.

Профилактика и скринингови изследвания са продукти, които се предлагат на здрави хора. Само по този начин могат да се проследят някои от тежките заболявания и те да бъдат доста по-бързо лекувани. 

Престои да бъде въведен "профилактичен календар" по който се работи в момента и той ще бъде част от електронното пациентско досие.

В заключение доц. д-р Тонев коментира, че средствата, които заложени в Бюджет 2024 за болнична помощ, ще се увеличават с около 16% през 2024 г., при личните лекари ще бъдат 24% и извънболничната помощ – 21%.

Чуйте подробности в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12