Постижима ли е една по-уютна България или какви са възможностите на различните региони в страната за подобряване на средата, в която живеем. Има ли условия за дългосрочни политики – какво е естеството на процесите? По какъв начин се създават и поддържат туристическите маршрути у нас – съществува ли регулация?
Коментар в "Нашият ден" прави Васил Тодев, представител на "Зелено движение” в парламентарната комисия по околната среда и водите, планински водач, съучредител на сдружение "Байкария" и доброволец в акции за почистване на планински и крайградски местности.
"Още на втория месец в парламента, в активно сътрудничество с Министерството на туризма, успяхме да стигнем до подписването на Меморандум между министерството, Българския туристически съюз и 20 неправителствени организации, които се занимават с тази дейност. В рамките на меморандума се съгласихме, най-малкото за това туристическата маркировка да бъде унифицирана, ясно регламентирана и да изглежда по един и същи начин в цялата страна, за да не създава объркване. Това има значение и за безопасността на посетителите в планината."
По отношение на градската среда и условията за придвижване с велосипеди, Тодев е категоричен, че нашите градове изначално не са планирани по този начин. "Правят се някакви усилия, но за съжаление често те не са консултирани с експерти или хора, добре запознати с нуждите на велосипедистите. Оттам произтичат грешки, които впоследствие не улесняват, а в някои случаи направо затрудняват живота на колоездача.
На всички ни е известно, че велосипедът е един от най-екологичните начини за придвижване в градска среда, тъй като няма емисии, не се използва енергия за задвижването, затова е важна инфраструктурата. Тя е свързана и с безопасността – това е един от сериозните проблеми. Има доста да се работи в тази посока за създаването на благоприятна среда, за да подтикнем повече хора да изберат този начин за придвижване.
Това, което трябва да търсим като бъдещо развитие, е балансът. Естествено, природоопазването е фундаментално важно, но прилагането на по-широк спектър от политики е не по-малко важно. Ние не трябва да се фокусираме единствено върху природоопазването, а тя трябва да гледаме и към местното развитие – към политики, свързани със социални дейности, с образование, със здравеопазване. За мен пътят е именно в тази посока – да се търси едно по-широко проявление на тези "зелени политики."
За политиките, които трябва да се предприемат, за родопската теснолинейка, за оставянето на по-малък въглероден отпечатък, за малките и големите райони и градове, за пътуването между населените места, за заменките – чуйте разговора от звуковия файл.
Снимка – БГНЕС, личен архив
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..
В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..
През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg