Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Ганев, политолог:

Липсва интерес за предсрочни избори от актьорите в основните политически сили

| Интервю
Димитър Ганев
Снимка: БГНЕС

"Скандалът в българския футбол не може да предизвика разместване на политическите пластове. Най-малкото защото всички партии са единодушни по повод съдбата на Борислав Михайлов."

Това казва в интервю за "Нашият ден" политологът Димитър Ганев.

Той допълва, че една оставка или не оставка на министъра на вътрешните работи ще предизвика трус, който би могъл да събори кабинета, изглежда пресилено.

"Има много по-силни механизми, които дължат това мнозинство стабилно. Това е липсата на политически интерес на който и да е от актьорите в двете основни формации, а и ДПС, от предсрочни парламентарни избори", коментира политологът.

Политическият процес, който наблюдаваме сега, не е въпрос на обтягане на отношенията, който да доведе до сваляне на правителството и разваляна на сглобката и нови избори. А това е процес, който е опит за "надцакване" и нови баланси между ПП-ДБ и ГЕРБ, непосредствено преди ротацията. Защото през втората половина на февруари престоят преговорите по нея.

"Няма съмнение, че от съставянето на тази коалиция, (не)коалиция, от съставянето на това управление по-голяма щета понесоха от ПП-ДБ. И то не за друго, а защото те просто в последната година и половина от своето съществуване преди сглобката бяха фактически позиционирани като  анти-ГЕБР партия", посочва той.

Правителството, което беше създадено, практически е на ПП-ДБ. Има един неписан закон в България, когато си на власт, подкрепата ти пада. Това се вижда в социологическите изследвания и в резултатите от местните избори. Социологията е най-скъпият метод да докажеш очевидното,  пояснява той.

Чуйте подробности в звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30