Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

(Не)стабилни ли са Западните Балкани?

| Анализ
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по време на последната си визита в Северна Македония
Снимка: БТА

В периода от 19 ноември до 22 ноември 2023 г. генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг посети Босна и Херцеговина, Косово, Сърбия и Северна Македония.

"Посещението на Йенс Столтенберг на Балканите идва в един момент на нарастващо напрежение в Западните Балкани", казва журналистът Райна Асенова, директор на Дирекция "Балкани" в БТА.

По думите ѝ най-голямата заплаха за региона е напрежението между Косово и Сърбия. Последната ескалация на напрежението е на 24 септември в Северно Косово, когато въоръжена група косовски сърби влязоха в сблъсък с косовската полиция, при което загинаха косовски полицай и трима от сръбските нападатели. Преговорите, които двете страни водят с посредничеството на ЕС за нормализиране на отношенията си, отново са в застой.

Йенс Столтенберг посочи, че няма реална военна заплаха за срещу която и да е страна съюзничка на НАТО в региона, тъй като след инцидента от края на септември може да избухне нова война в района, подклаждана от Сърбия. Още повече, че през последните дни Сърбия разположи противовъздушни системи в непосредствена близост до границата с Косово. Въпросът беше поставен по време на двустранната среща на премиера Албин Курти с Йенс Столтенберг в Прищина. В отговор на това сръбският президент Александър Вучич заяви, че "къде и как ще разположим нашата армия в съответствие с конституцията на Република Сърбия и законите на тази страна, без да застрашаваме никого по никакъв начин, това е наша работа".

Сърбия в последно време изостри отношенията си с още съседни държави. Наскоро хърватски дипломат беше изгонен от Сърбия с обвинението, че работи извън определените от Виенската конвенция права и правомощия. Последва ответна реакция и от страна на Хърватия и един сръбски дипломат бе отзован.

Словения отказа да приеме акредитивните писма на посочения за нов сръбски посланик в Любляна, защото това е бившият сръбски военен министър Зоран Джорджевич.

"Страните от Западните Балкани така се окопали в своите позиции и много трудно е да бъдем оптимисти и да смятаме, че това посещение ще отключи някаква процеси на позитивно развитие", казва още тя.

След събитията в Северно Косово страните-членки на НАТО увеличиха броя на членовете на мисията КейФОР в Косово до 4500 войнициА Босна и Херцеговина ще получи близо 53 млн. евро за усилване на отбраната и сферата на сигурността. НАТО гледа на Босна и Херцеговина като единна страна и е загрижено от сепаратистката реторика и реториката на разделение, както и за външните влияния, особено от Русия, което личи в изказванията на босненския сръбски лидер Милорад Додик.

Членството на страната в ЕС е добро, но трябва да се бъдат изпълнени някои условия, като промените в Конституцията, с които Северна Македония се задължи да запише българите като държавотворен народ.

Чуйте подробности в звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26