Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на Франсоа Вийон във филма "Немилосърдната красавица"

Филмът разкрива връзката на средновековния поет с богомилството и България

Българският игрален филм "Немилосърдната красавица" се радва на голямо международно признание и донесе 55 награди на независимата продукция преди премиерата на 8 декември в България.

Филмът на режисьора Николай Богомилов (Тимотео) е създаден през 2023 година и показва с избора на сценичните си локации природните и исторически богатства на страната ни.


"Немилосърдната красавица"е увлекателно, емоционално динамично и високохудожествено историческо кино с множество препратки към вечни теми, особено актуални и в днешно време.

Продукцията разказва част от историята на средновековния поет Франсоа Вийон и представя неговата противоречива личност в различна светлина от общоприетите представи. Главният герой е събирателен образ наВийон, а също и на поета Ален Шартие и религиозния проповедник Джироламо Савонарола.

Николай Богомилов създава филма след дългогодишно независимо проучване с руския историк и писател Фаина Гримберг, което доказва, че Франсоа Вийон е бил последовател на богомилството и неговите корени са в България.


Фаина Гримберг издава книгата "Франсоа Вийон като огледало н западноевропейските българи", която се представя на научна конференция в Москва през 2014 година в присъствието на учени от Сорбоната и цяла Европа. Проучването разобличава почти 600-годишния мит, че Франсоа Вийон е гуляйджия и разбойник. Според изследването средновековният поет е бил високо интелектуален и силно религиозен човек, който заради катарските си убеждения, които е отстоявал смело и до края на своя трагичен живот, е заклеймен от официалната църква. Той е въвлечен в измислен съдебен процес, изтезаван и в крайна сметка убит.


Името на филма е вдъхновено от поемата "Немилосърдната красавица" на Ален Шартие, а любовната нишка е авторска интерпретация на легендата за отношенията между него и кралица Маргарет Стюарт.

Историческият сюжет е преплетен с магията на притчи и приказни светове, които дават одухотворяващо визуално послание.


Сценаристи са Николай Богомилов (Тимотео) и Винсент Моли, режисьор е Николай Богомилов, оператор Емил Топузов. Завладяваща е и музиката към продукцията, която се превръща в неотделим от действието персонаж.Тя включва произведения на Гия Канчели, Йоханес Брамс, Йохан Себастиан Бах, Янис Ксенакис. Ролите са поверени на български и френски актьори, чиито лица и осанка кореспондират с епохата - Винсент Моли, Баярма Баярма, Нели Дренска, Борис Григоров, Адриана Димова, Микаел Рабу и др.

Филмът е продукция на българската компания "Ергана филмс продакшън" – Ангел Ставрев, Марика Тошева и Николай Богомилов.

Снимки и видео: "Ергана филмс продакшън"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15