Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Радева и нейната хранилка за птици

| Интервю
Милена Радева
Снимка: Личен архив - Милена Радева

Милена Радева е автор и илюстратор, тя е организатор на Биенале на илюстрацията и създател на издателство "Българска илюстрация".

В ефира на "Terra култура" тя разказва за първата си самостоятелна книга "Птиците на моята хранилка". Това е практическо ръководство за начинаещи орнитолози, което включва 38 вида птици, които все още можем да срещнем на любителските хранилки в градска и полуградска среда.

"Тези почти 40 вида птици можем да срещнем на хранилката ни, но в градовете и населените места около нас ще бъдат още безброй много птици и животни, които живеят редом с нас, колкото и да не ги забелязваме понякога", казва тя.

Описание на даден вид птица запознава читателя с най-разпознаваемите им отличителни белези, традиционни местообитания, любима храна и щрихи на характера им, както и е придружено от живи научни илюстрации.

По думите на авторката книгата е написана по много достъпен начин и е много богато илюстрирана. В нея има над 80 илюстрации на животни и птици, както и на хранилки и подхранки.

"Читателите могат да разберат как да се грижат за птиците, които са диви животни в случая. Как може да си бъдат полезни и как могат да ги различават, и как могат да се научат да си комуникират с тях. И как самите хора да се научат да се любуват на самата природа, било то и през преградата на прозореца, ако си сложил хранилката наблизо", казва тя.

И допълва, че през една зима започва да наблюдава птиците, които са се навъртали около кучешката и котешката храна, която авторката е държала навън. Така се поражда любопитството ѝ към птиците. А пандемията е причината тя да започне да рисува птиците от нейната хранилка реално.

В края на книгата има и читателски дневник за начинаещи откриватели-орнитолози, които да записват своите наблюдения. За тяхно улеснение изданието е придружено с хранилка, която да сглобят сами стъпка по стъпка.

Милена Радева съветва да се поставят белени или небелени слънчогледови семки, но без да са печени. Тя отбеляза, че илюстрациите в книгата са натуроподобни с научна цел, като това са птиците, които можем да видим в природата. 

Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян . Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев. "Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия. Това..

публикувано на 19.09.24 в 08:10

"Урок по летене": филм за един куклен спектакъл и силата на приятелството

Документалният филм на Светлозар Георгиев "Урок по летене" разказва за създаването на българо-японския спектакъл "История за чайка и банда котараци" по Луис Сепулведа с режисьор Катя Петрова. Филмът представя работата по двуезичния проект, реализиран от японския театър "ПУК" и Столичния куклен театър. Документалният разказ проследява актьорите,..

публикувано на 18.09.24 в 16:24