Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забележителната история и родовата памет на град Пещера, описани в книга

| Интервю

"Книгата "Пещерци" е наистина моята първа рожба. Има два мотива за нейното написване. Единият е обективен, а вторият – субективен. Обективният е любовта ми към историята и любовта ми към родния град. От дете аз се занимава с проучване на историческите сведения", споделя краеведът Мария Джуркова.

Тя допълва, че дължи всичко на своя учител по история Стефан Попчев, който е бил и местният краевед. Вторият човек е покойната Богдана Сиракова "неуморният ръжен", която постоянно настояваше откритата в различни исторически сводки информация да бъде описана.

По думите на Джуркова тя е един от малкото хора, жители на града, който знае в кой архив какво точно се съхранява за Пещера.

В тази книга има много факти, но и много образи. От Пещера е инженерът Костадин Кукидов, който създава таблица за строеж на пътища, която се използва и днес. Така самата таблица започва да носи името на своя автор и в строителния бранш е известна като "Таблица на Кукидов".

Професор Янко Янев Тодоров е друг забележителен пещерец. Той е владеел 20 езика. За времето си повече езици от него е владеел единствено проф. д-р Александър Балан.

Той специализира стара история и класическа филология в Германия, Специализира в Оксфорд и в Кеймбридж, Англия. През 1928 г. защитава дисертация и получава доцентска степен по история на източните и класическите народи. През 1933 г. получава степен "извънреден професор", а през 1944 г. "редовен професор" по антична история. Асистент на известния историк проф. Димитър Кацаров. Води университетски курсове по антична история на Стария изток, Асиро-Вавилонска цивилизация, евреите в древността, древен елинизъм.

Проф. Янко Тодоров е един най-изявените български учен в областта на античната култура. Под силно влияние на учението на Лев Толстой – толстоизъм, проф. Тодоров става последовател и донася в Пещера това учение, съдържащо се във въздържание, вегетарианство, отказ от тютюнопушене и употреба на алкохол. Член и съосновател на Българския вегетариански съюз, както и дългогодишен редактор на списание "Вегетариански преглед".

Пещерски историк изобретява кодовете за описване на историята – Иван Попов. В Централния държавен архив и до днес се пазят документи, в които е описана историята от пещерския историк Иван Попов. Уникалното в случая е, че лично той създава кода за написване. В много от източниците фигурират данни, които и до днес са неразбираеми за четящите. Символите са повтарящи се. Описват родословни връзки и събития, а специалистите са на мнение, че кодът е създаден специално от автора.

Чуйте повече в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Габриела, Луиза, Пейо Пеев, Деян и София

Тийнейджърът в мен: Пейо Пеев

Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като  студийна група към Българското национално радио.  През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..

публикувано на 21.07.25 в 14:32