Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До Ню Йорк и назад – или какво търсят в анкета българските младежки делегати към ООН?

| Интервю
Сграда на ООН във Виена
Снимка: @pixabay

Всяка година българските младежки делегати към ООН провеждат анкета под наслов "До Ню Йорк и назад". Това не е просто един стратегически въпросник, а по-скоро мост, свързващ сърцата и връзките на младите хора в България с ключовите институции – както на национално, така и на международно равнище.

Александър Янев и Коста Каракашян са български младежки делегати към ООН, и навлизат в своя мандат, като отварят вратата към участие и влияние, предоставяйки възможност младите български гласове да бъдат чути на най-високо равнище, а именно Общото събрание, който е основният политически, съвещателен и представителен орган на ООН.

На базата на резултатите от допитването, те искат да изготвят план с основните три приоритета, които ще защитаваме. Към настоящия момент те са образование, младежка заетост и повишаването на гражданската активност в обществените дела.

      Александър Янев и Коста Каракашян – българските младежки делегати към ООН

      Да бъдеш гласа на младежите в България и да ги представляваш на най-високо междуправителствено ниво

Един от приоритетите им е да достигнат до младите хора в по-малките населени места и да се даде възможност те самите да усетят искрата, когато стартират някаква своя инициатива. Друг важен момент е връзка и партньорство с другите младежки делегати и организации от неправителствения сектор, с които да спомогнат създаването на разнообразни образователни инициативи, които да поставят вдъхновението като водещ принцип. Според тях по този начин в края на мандата им младите хора могат да бъдат въоръжение с повече креативни способи за развитие. 

Не по-малко важна е и връзката между достъпа до образование и заетостта при младите хора. Като български младежки делегати, Коста Каракашян и Александър Янев искат да наблегнат също така на една образователна система, която дава възможност на творческия процес да навлезе в методиката на обучение, и да се обърне повече внимание на достъпа до култура и изкуства. Друг приоритет е психичното и менталното здраве на младите хора в страната.

Повече за отговорността и подробности за дейността на двамата български младежки делегати към ООН – можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55