"От авторите и читателите за книгите и четенето" е издание, съставено от Светлозар Желев и Анна Лазарова, което събира 42 лични разказа от известни съвременни наши писатели, автори, журналисти, които си припомнят своите първи стъпки в полето на четенето. Те отговарят и на анкета, в която споделят важните за тях заглавия, онези, които помнят цял живот и за които смятат, че са формирали мирогледа им.
"Тази книга е възможна стъпка към това да приобщим, да поканим хората, да намерят пътя – казва Светлозар Желев – Големият проблем е, че липсата на четене води до много по-сериозни проблеми. Когато си недочел това те прави изключително фанатичен, хората започват да вярват на една идея и започва да проработва така наречения принцип на Дънинг - Крюгер – убеденото невежество."
Според Анна Лазарова книгите са важни за хората, защото подпомагат начина им на справяне със заобикалящата ги среда, те са още един начин да справим, да се стремим към нещо повече. "В дигиталната ера книгите изостават, мислим, че книгата е равна на учебника, а това не е така, при книгата няма трябва, тя е за удоволствие" – казва тя
Сред имената на авторите в сборника са проф. Цочо Бояджиев, поетът Стефан Иванов, Георги Господинов, Палми Ранчев, Здравка Евтимова и още много. Всички те, според Светлозар Желев, трябва да се мислят като приятели, в чиито съвет можем да се вслушаме.
Премиерата на изданието ще бъде на 29 ноември в Литературния клуб на Столична библиотека. Чуйте в "Какво се случва“ още за "От авторите и читателите за книгите и четенето".
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg