Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 минути, 5 кебапчета – така се е плащало в Радио София

Архивният фонд на БНР пази звуковата памет на България

| Интервю
Водещата Милена Лекова с Антон Митов в студиото на "Какво се случва"
Снимка: БНР

Първите радиореклами, уроци по гимнастика по радиото, музикални записи, емблематични гласове от културната съкровищница на страната – всичко това се пази в Златния фонд на Българското национално радио. В звуковото наследство на България има над 900 хиляди архивни единици. Има фонотека и "Златен фонд", в които се пазят доста архивни музикални записи, които не са в много добро качество, но представляват архив.

"Първият директор на Радио София Сирак Скитник дава идеята. Има и друга версия на 10 май 1950 г. със заповед на Мишо Николов, който е главен директор на Радиото, се привежда в изпълнение гласуваното на 8 май решение за учредяване на "Златен фонд", посочва Антон Митов, директор на Архивния фонд на БНР.

За официално начало на Златния фонд обаче се смята 27 ноември 1957 г., когато записите са организирани във ведомост. "Златен фонд" по принцип е понятие за банки и социални фондове, но някой го е наложил навремето и може със същия успех да се казва и "Платинен фонд". Най-старият запис във Фонда е от 1897 г. – "Българско хоро" от Алоис Мацак, чешки капелмайстор и композитор, допълва той.

"В последните си години от живота Петър Увалиев беше чест гост в БНР и разказваше как се е плащало в радиото – 5 минути са били 5 кебапчета. Колкото минути, толкова кебапчета е получавал. Подарявал е и на приятели, понякога е продавал кебапчета за 2 лева", припомня директорът на Архивния фонд.

По думите му принципът, по който са запазвани записите в миналото, е да не се пазят цели предавания и новини. Сега вече се пазят новини, защото е хубаво да знаем какво се е случвало.

Фондът има статут на национален звуков архив и е член на Международната асоциация на звуковите и аудиовизуални архиви. В него се съхраняват музика, интервюта с български и чуждестранни писатели, поети, актьори, режисьори, композитори, художници, общественици, политици, както и аудиозаписи на заседанията на Народното събрание от 1989 година насам. 

"В момента архивът усилено се дигитализира", посочва Антон Митов.

Цялото интервю на Милена Лекова с Антон Митов, както и архивни записи с гласовете на Кимон Георгиев, Ърнест Хемингуей и Георги Рупчев, можете да чуете в звуковия файл.  

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Мира Христова и Милена Милева-Дрончева (вдясно)

Милена Милева-Дрончева: За малкото училище и малкото дете с любов

Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..

публикувано на 19.05.25 в 18:02

За птичките божии

Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока.  Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце.  Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..

публикувано на 19.05.25 в 16:25
Деян, Луиза, Цветана Сапова и Карина

Тийнейджърът в мен: Цветана Сапова

Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи  като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..

публикувано на 19.05.25 в 12:39

Централната минерална баня в София ще заработи като градски термален център

На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..

публикувано на 19.05.25 в 11:10

Ина Вълканова: Почвите в индустриалните паркове не са мъртви

В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..

обновено на 19.05.25 в 10:42