Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентски клуб "Балканика" навърши 10 години

| обновено на 29.11.23 в 10:48
Снимка: Уикипедия

Исторически предизвикателства и конфликти, но и плодородна земя, богато културно разнообразие и топлосърдечност. Контрасти и деления, но и красиви природни гледки, богата история и гостоприемство. Всичко това определя Балканите като регион със своята уникална смесица от предизвикателства и качества.

С мисията да обединява балканските народи на регионално ниво, да спомага за засилването на интереса към историята, политиката и културата на държавите и народите от Югоизточна Европа сред студентите и гражданите в България, тази година студентският клуб "Балканика“ към Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ чества своята 10-годишна история.

За да разберем какви са "Темите на деня" на част от членовете на клуба, в студиото на "Нашият ден" посрещнахме Михаела Йорданова и Николета Димитрова, които са изучавали специалността "Геополитика на Балканите". 

"Разбираме колко голямо е историко-културното наследство на Балканския полуостров. Ние сме една контактна зона между Изтока и Запада", казват те.

Те изучават езици като румънски, турски, гръцки. Имат възможността да изучават сръбски и хърватски факултативно. Споделят, че най-лесно човек, завършил тази специалност, може да се реализира като учител, но допълват, че може да се работи и в университетите, и в повечето държавни институции.

Според тях е възможно най-често да се делим заради религията на Балканите. Проблемът на Балканския полуостров е, че "всяка държава мисли, че граничи със себе си". Те смятат, че искаме обединение, но не го търсим.

Така Балканите продължават да бъдат място на противоречия и сближавания, но и наследство, което се изучава и преподава с гордост и страст от студентите, които се захващат с изучаването на този уникален исторически и културен регион.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Студентски клуб по история, политика и култура на държавите и народите от Югоизточна Европа "Balcanica" е доброволна организация на студентите от специалност История и геополитика на Балканите към Исторически факултет и специалност Балканистика към Факултета по славянски филологии на СУ "Св. Климент Охридски". 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57

"Купи книга, дари надежда"- събира средства за училище в Русаля

Благотворителният базар "Купи книга, дари надежда" ще бъде проведен днес, между 10:00 и 17:00 ч ., в централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се организира от Студентския съвет при Алма матер, а събраните средства ще бъдат дарени на училище за деца в неравностойно положение в търновското село..

обновено на 04.04.25 в 10:05
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13