Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Терапия със стволови клетки излекува жена от ХИВ

Жена е третият пациент в света, излекуван от вируса, който причинява СПИН. Това дава надежда на учените да смятат, че новият подход има потенциал да излекува повече хора

Снимка: БГНЕС

"Никой не би трябвало да очаква, че излекуването или ремисията е зад ъгъла", гласи обобщено мнението на специалистите за момента, но въпреки това третият случай на пациент, излекуван от СПИН дава надежда в борбата с болестта.

Жена е третият пациент в света, излекуван от ХИВ вирус. За лечението ѝ лекарите са приложили иновативен метод на трансплантация, който включва прилагането на кръв от пъпна връв.

И тримата излекувани до момента пациенти са били болни и от някаква форма на рак и костно-мозъчната терапия, на която са били подложени, е целяла да спре навлизането на вируса в кръвните клетки.

Предимството на стволовите клетки от кръв от пъпна връв е, че те са много по-достъпни благодарение на националните и частните банки за съхранение, отколкото стволовите клетки, извлечени от костен мозък на възрастни донори, които са били използвани при лечението на предишните двама пациенти. Особено важно е, че при стволовите клетки от кръв от пъпна връв не е необходима толкова голяма съвместимост с пациента, както е при трансплантацията на клетки от възрастен донор.

Излекуваната пациентка е описана като жена на средна възраст със смесен произход. През 2013 година тя е била диагностицирана с ХИВ, а 4 години по-късно е установено, че страда и от остра форма на левкемия. За лечението на онкологичното заболяване жената получава кръв от пъпна връв, като съвместимостта с донора е само частична. Избрана е проба от кръв със специфична мутация, която прави клетките резистентни на ХИВ вируса.

Това не е пътят към изнамиране на терапия срещу ХИВ, тъй като е твърде рискова и скъпа, но дава надежда, че науката все по-добре разбира как работят клетъчните механизми.
"Умбиликалните стволови клетки са атрактивни, казва д-р Стивън Дийкс, експерт по СПИН от Калифорнийския университет. Има нещо вълшебно в тези клетки и може би нещо вълшебно в кръвта от пъпна връв като цяло, което добавя допълнителни ползи".

Приблизително 38 милиона хора по света живеят с ХИВ, като близо 73 милиона се лекуват, често със силни антиретровирусни лекарства, които могат да контролират вируса. Много от тях не могат да се подложат на трансплантация на костен мозък, тъй като процедурата е инвазивна и рискована. Този тип лечение обикновено се прилага при онкоболни пациенти, които нямат други опции.

Чуйте повече за действието на ретровирусите, които правят намирането на лечение за СПИН толкова трудно, както и за терапиоята със стволови клетки в "Науката не спи" с Никола Кереков.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо не бива да скитаме сами из Делхи

С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали   в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..

публикувано на 13.04.25 в 16:45
Проф. Красимира Алексова

Лингвистика на възприемането или на кого ще повярвате

Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..

публикувано на 13.04.25 в 12:05
Доц. Димитър Желев, Ани Костова, Ивайло Младенов и проф. дн Климент Найденов (от ляво надясно)

Реализация и сбъднати мечти предлага Геолого-географският факултет на СУ

В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването  "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...

публикувано на 12.04.25 в 10:15

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35