Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Дунчев: Институциите не се променят заради вътрешна съпротива

| обновено на 01.12.23 в 11:13
Александър Дунчев
Снимка: БНР - Ани Петрова

Природозащитникът и експерт от организацията "Зелени закони" Александър Дунчев, сподели своите гледни точки и разкри актуалните предизвикателства в областта на природозащитата и екологичната политика в България по време на интервю за предаването "Нашият ден".

Една от най-големите теми, коментирана от Дунчев, се отнася до планираната продажба на земеделски земи. Той предупреди за ясните индикации, че този процес може да бъде манипулиран от влиятелни личности, което представлява сериозна заплаха за земеделските площи и биоразнообразието в страната.

"Тези дни имахме голям проблем с планираната продажба на земеделски земи с оглед на ясните индикации, че някъде отзад стои някой голям корпулентен човек, който иска тази продажба", посочва той.

Вторият важен въпрос, засегнат по време на интервюто, бе борбата срещу предложени промени в Закона за Черноморското крайбрежие. Александър Дунчев информира, че успяха да постигнат поне обещание за спиране на тези изменения в Народното събрание. Тази тема остава актуална и събира голям обществен интерес.

Един от най-наболелите въпроси, по които Дунчев също разкри информация, е свързан с горските заменки. Според него, те успяват да убедят Европейската комисия, че държавата няма да може да си върне незаконната държавна помощ от тези заменки. 

"Стигнали сме дотам, че успяхме да убедим Европейската комисия във всички тези фалшификации. Успяхме да я убедим, че по съдебен ред държавата няма никакъв шанс си върне незаконната държавна помощ от заменките“, казва той.

"Добре, че държавата губи делата в съда, защото иначе щяха да бъдат узаконени кражбите на тези 1 млрд. лева от държавата и обществото, срещу смешни суми заменителите щяха да узаконят тези прекрасни гори по Черноморието и планините. В момента Европейската комисия е завела иск срещу България, защото тя разбра, че България се опитва да я поизлъже с фалшивите пазарни оценки на имотите и със съдебните дела, които се водят и се протакат вече 10 години, а срокът за прибиране на тези помощи по решение на ЕК от 2014 г. беше само една година", казва още той и подчертава:

"Вече има 9 години неизпълнение. ЕК загуби до такава степен търпение, че в момента е изискала от Европейския съд да осъди България заради забавянето на изпълнението на решението и да накара България направо да разтрогва тези заменки на гори".

В предаването Дунчев подчерта важността на прозрачността в дейността на администрацията и разкриването на всички зависимости, които могат да блокират промяната. Той подчерта ролята на гражданското общество и независимите медии като надежда за развитието на България, особено когато политическите структури са под влияние на зависимости и блокажи.

Интервюто с природозащитника Александър Дунчев разкри важни и актуални теми, свързани с опазването на околната среда и екологичната устойчивост в България.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23