През ноември музикологът и диригент на консорт "Беншоа" Андрю Къркман беше отличен с наградата за ранна музика на Американското музикологично общество. Причината е последната му книга, която представлява прозорец към музикалния живот в късното Средновековие в църквата в Сент Омер в Северна Франция. Архивът на институцията е изключително добре запазен, което позволява да се разкрият множество детайли от това време.
"Това, което смятам, че можем да научим от подобни архиви, е какво е било ежедневието на хората в тези институции. Не става дума за големите музикални шедьоври, въпреки че и те са част от историческата картина, защото така можем да научим много и за известните музиканти и композитори от тези векове. Но най-интересното е да разкрием как те са функционирали във всекидневието си: как са си изкарвали прехраната, колко им е било заплащано, как са развивали кариерите си от момчета в хора до най-високите постове в църквата. Но освен това човек научава и за личните им отношения, които могат да бъдат доста бурни, а на моменти и дребнави."
Важен акцент в книгата представлява обучението на момчетата хористи към църквата в Сент Омер. Какво разкрива архивът за техния живот, чуйте в звуковия файл:
Но бъдещите проекти на Андрю Къркман с консорт "Беншоа" също предизвикват интерес. Месата на Якоб Обрехт върху италианската мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен вид – само два от четирите гласа са запазени. Но неотдавна музикологът и композитор Фабрис Фич реконструира липсващите две партии – дисканта и тенора – и догодина широката аудитория ще може отново да чуе тази меса благодарение на музикантите от консорт "Беншоа", които миналия месец са записали произведението.
Какво сподели Андрю Къркман за звукозаписния процес на месата, чуйте във файла:
Този вторник (5 декември от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" ви срещаме с Андрю Къркман и слушаме изпълненията на консорт "Беншоа" на музика от Гийом Дюфай, Антоан Бюноа, Петрус де Домарто и Йоханес Пюлоа.
В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..
Антон Гудов е родом от Казанлък, но е изпълнител на родопски песни. Негова страст са старинните песенни образци и автентичните фолклорни костюми. Той е закърмен с народната музика, но първата си съзнателна среща с нея осъществява чрез музиката на едно златно поколение изпълнители, а именно: Христина Лютова, Валя Балканска, Младен Койнаров, Надежда..
Именитият състав на Софийска филхармония "Кварто квартет" ще ни потопи в необятната музика на Моцарт с една красива и нетипична концертна програма в зала "България". Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19,00 ч . Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23 януари (четвъртък) , за да открият Sofia Free Jazz , новата серия на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" на БНР в сътрудничество с "Гьоте-институт – България" , посветена на свободната..
Вторият концерт за пиано от Албена Петрович-Врачанска ще прозвучи за първи път в изпълнение на Мартина Табакова и Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Константин Добройков на 15 януари в 1 студио на БНР от 19.30 часа. Премиерата отбелязва 60-тата годишнина на композиторката. Събитието със заглавие "Българска музика" е част от новия цикъл..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg