През ноември музикологът и диригент на консорт "Беншоа" Андрю Къркман беше отличен с наградата за ранна музика на Американското музикологично общество. Причината е последната му книга, която представлява прозорец към музикалния живот в късното Средновековие в църквата в Сент Омер в Северна Франция. Архивът на институцията е изключително добре запазен, което позволява да се разкрият множество детайли от това време.
"Това, което смятам, че можем да научим от подобни архиви, е какво е било ежедневието на хората в тези институции. Не става дума за големите музикални шедьоври, въпреки че и те са част от историческата картина, защото така можем да научим много и за известните музиканти и композитори от тези векове. Но най-интересното е да разкрием как те са функционирали във всекидневието си: как са си изкарвали прехраната, колко им е било заплащано, как са развивали кариерите си от момчета в хора до най-високите постове в църквата. Но освен това човек научава и за личните им отношения, които могат да бъдат доста бурни, а на моменти и дребнави."
Важен акцент в книгата представлява обучението на момчетата хористи към църквата в Сент Омер. Какво разкрива архивът за техния живот, чуйте в звуковия файл:
Но бъдещите проекти на Андрю Къркман с консорт "Беншоа" също предизвикват интерес. Месата на Якоб Обрехт върху италианската мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен вид – само два от четирите гласа са запазени. Но неотдавна музикологът и композитор Фабрис Фич реконструира липсващите две партии – дисканта и тенора – и догодина широката аудитория ще може отново да чуе тази меса благодарение на музикантите от консорт "Беншоа", които миналия месец са записали произведението.
Какво сподели Андрю Къркман за звукозаписния процес на месата, чуйте във файла:
Този вторник (5 декември от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" ви срещаме с Андрю Къркман и слушаме изпълненията на консорт "Беншоа" на музика от Гийом Дюфай, Антоан Бюноа, Петрус де Домарто и Йоханес Пюлоа.
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg