Световните лидери се събраха в Дубай, за да участват в световната среща на върха по въпросите на климата, която обозначи началото на 28-ата конференция на ООН по изменението на климата (COP28). Този форум представлява важно събитие, на което се обсъждат мерки и стратегии за борба с изменението на климата и неговите отрицателни въздействия върху планетата.
Но тази година има нещо ново в участието на България. За първи път страната ни взе участие със собствен павилион, където представители на властите, бизнеса, финансиращи институции и гражданското общество представят амбициите и постиженията на България в областта на климатичната политика.
В ефира на "Нашият ден" разговаряхме с г-жа Силвия Рангелова, директор на Дирекция координация по въпросите на ЕС и международно сътрудничество в Министерството на околната среда и водите. Тя сподели важни моменти от участието на България в COP28.
Силвия Рангелова спомена, че срещата в Дубай продължава шести ден и вече се е провело представянето на българския павилион в рамките но днешния ден. "Този павилион беше посветен на енергията, произведена от офшорен вятър, в рамките на инициативата "Три морета". Този фокус отразява ангажимента на България към устойчивата енергия и борбата с изменението на климата", казва тя.
Г-жа Рангелова сподели, че заместник-министърът на енергетиката на България и колегите му от Румъния и Гърция са обсъдили възможностите за сътрудничество в областта на възобновяемата енергия, като алтернатива на изкопаемите горива. Този вид сътрудничество има за цел да допринесе за постигане на целите, поети от Европейския съюз, за климатична неутралност и намаляване на емисиите.
Една от основните теми, обсъждани на COP28, е спорът между големите икономики и малките държави. По нейните думи този форум предоставя възможност на развиващите се държави да видят текущите и бъдещи технологии и иновации в областта на климата. Г-жа Рангелова подчерта, че развиващите се държави имат възможност да направят скок напред и да използват иновациите, предоставени от развитите нации.
В обобщение, световната среща на върха в Дубай представлява добра възможност за държавите и организациите да обсъдят бъдещето на планетата и мерките за справяне с изменението на климата. България е активен участник и се ангажира с инициативи в подкрепа на устойчивата енергия и опазване на околната среда. Срещата продължава, а светът се надява, че тя ще доведе до конкретни действия за борба с изменението на климата и защита на нашата планета.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg