Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Мутафчиев: Министърът на културата да е адвокат на сектора, а не PR на правителството

| обновено на 06.12.23 в 10:16
Христо Мутафчиев
Снимка: БГНЕС

Синдикатите в сектора на културата се обединиха в национален протест под лозунга "Народ без култура е народ без бъдеще!" и се събрират днес пред Министерството на културата, изразявайки недоволството си по повод ниските бюджети за културната сфера. Причината за тяхното недоволство е предстоящият проект за бюджет, който според тях е недостатъчен за подкрепа на изкуствата и културната дейност в страната.

Протестът пред Министерството на културата има за цел да изпрати послание към правителството и да подчертае необходимостта от промени в културната политика на държавата. Исканията на синдикатите са формулирани в 3 точки: първо, те настояват за законови промени, да гарантират бюджет, достатъчен за увеличаване на доходите и възнагражденията на работниците в културната сфера; второ, изискват осезаемо и устойчиво увеличение на бюджета за култура; и трето, те призовават за ясна политика за опазване и развитие на професионалните общински духови оркестри, фолклорни ансамбли и театри.

Председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев изразява мнението си в ефира на "Нашият ден" и подчертава неотложната нужда от подобряване на ситуацията. Той заявява, че от 30 години, през които работят в театралната сфера, нито една правителство не се е опитало да 1% от БВП за културните нужди на страната . Според Мутафчиев този протест представлява възможност за диалог и акцентира върху позитивната енергия, проявявана от целия сектор.

Той подчертава, че културата е от решаващо значение за обществото и акцентира върху важността на инвестициите в нея. Според него пандемията, когато хората бяха лишени от достъп до галерии и музикални зали, е доказателство за необходимостта от културни средства и изкуствата като цяло. Мутафчиев заявява, че хората се завръщат към културните власти, и това налага подкрепата и инвестициите от страната на държавата. Той изразява личното си желание - министърът на културата да участва като " адвокат на културния сектор, а не да бъде PR на правителството ".

Мутафчиев подчертава, че изискванията на синдикатите включват не само средства за заплащане, но и за дейности.

„Министерството на финансите оряза абсолютно всичко и хвърли едни 50 млн., с които да запушат устата на театралите. Ние не сме съгласни! Явно управляващите нямат добри съветници, заобиколени са от хора, които смучат заплати като администрация и не ги съветват правилно. Правилният съвет, който трябва да получи е, да се води диалог. Да седнем на една маса и да се разберем, защото министърът на финансите казва, че ние искаме пари само за заплати – не, не е така! Искаме средства за дейности, а запратите от тези дейности ще ги изкарваме сами. Някой трябва да покрие дейностите, защото всичко се е повишило като цени. Средствата трябва да бъдат осигурени от държавата, защото така е разписано в закона”, посочва той.

Чувайте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Картина на Иван Томов

"Въображаемият свят" на Иван Томов

Младият илюстратор и режисьор Иван Томов е завършил MetFilm School в Лондон и откри своята първа самостоятелна изложба в родния си град Казанлък със заглавие "Въображаемият свят”. Той споделя, че иска чрез изложбата този свят да не е само негов, а и да стане на всички останали.  Художествената галерия в Казанлък организира безплатни творчески..

публикувано на 09.07.25 в 16:35
Бойко Беленски

"Алюрът на генерал Колев" – нов роман на Бойко Беленски

Излезе първият роман за изтъкнатия кавалерийски командир генерал Иван Колев, който има основен принос за освобождаването на Южна Добруджа по време на Първата световна война.  За него главнокомандващият на Действащата армия (1914 – 1918) генерал Никола Жеков казва:  " Благодарение главно на генерал Колев нашата конница си извоюва и световна..

публикувано на 09.07.25 в 16:05

Отбелязваме 175 години от рождението на Иван Вазов

"Родих се в Сопот на 1850 година. Свърших трикласното училище там; следвах на 1867 година в четвърти клас на  Пловдивската гимназия... Записах стихове – зачиракувах в поезията – от осемнайстата си година. От двайсетгодишната ми възраст се захвана период на моите безконечни скитания из странство, имайки два неотлъчни другаря: бедността и..

публикувано на 09.07.25 в 15:16

90 години Кристо и Жан-Клод – история от бъдещето

Те са тандем, който променя хода на историята на изкуството. Техните проекти се реализират и след смъртта им, като доказателство, че духът е по-силен от материята.  Днес Кристо и Жан-Клод продължават да вълнуват милиони хора по света, които са преживели техните проекти и очакват последния и най-голям досега – Мастаба в Абу Даби. Но какво от тази..

публикувано на 09.07.25 в 15:00

Love is... всичко

Графика, но не съвсем – така Емануела Ковач определя новите си творби, които е подготвила за първата си самостоятелна изложба във Варна. "Кръстих изложбата Love is, защото всичко е любов. Това са фрагменти от моя живот, които обичам. Ще ги представя по един нетрадиционен начин. В процеса на работата си забелязах колко красива изглежда металната..

публикувано на 09.07.25 в 12:18