Коледните и новогодишните празници наближават. Как да опазим собствеността си – движимо и недвижимо имущество – през празничните дни? Невинаги премисляме, когато оставяме белези, например във Фейсбук, че сме далеч от дома си. Има ли сигурен начин за предпазване на имуществото?
Тодор Тодоров – графолог и криминалист, консултант на предаването "Законът и Темида", обяснява:
"Не съществува напълно сигурен начин за предпазване, но може да се направи така, че имуществото като цяло, макар че е неодушевен предмет, "да се съпротивлява" и да не дава възможност на крадеца лесно да проникне и да осъществи своите намерения. Това, естествено, зависи от собственика на недвижимия или движимия имот. Говоря по темата с болка, защото имам лични наблюдения върху поведението на обществото у нас.
Обществеността в България не милее много за имуществото си, колкото и тежко да е това мое твърдение. Това показва моя личен опит. Милеят повече за движимото, за недвижимото нищо не правят, а след това се оплакват или пък си мислят, че на тях не може да се случи. Обикновеният гражданин може да направи много, за да противодейства на намеренията на престъпника. А крадците са доста интелигентни и не бива да бъдат подценявани.
Ние не можем да спрем крадеца, но можем да го затрудним, да го забавим, защото той разчита на времето – то е лимитирано. Това е особено валидно за т.нар. "апартаментски кражби".
Няколко много прости неща:
Ако собствениците отсъстват, могат да симулират, че са вътре. В момента на пазара има едни електронни устройства, не много скъпи, които се настройват по дати и дни от седмицата, като се включват някои осветителни тела и така през 2-3 часа светва спалнята, хола, кухнята... и създава симулация, че стопаните са вътре.
Другата симулация (не е за препоръчване) – някои оставят музика, обаче съседът почва да се оплаква в близкото районно на МВР...
Има едно много просто нещо – да се остави пред входа неизхвърлена смет (ама не биологична, та да замирише).
Друг навик на крадците е да оставят солета под изтривалката – и наблюдават няколко дни. Ако солетата не се смачка, значи собствениците ги няма. Тогава, преди да заминете, прибирайте изтривалките. Е, разбира се, крадците оставят и някои невидими за нас неща между касата и вратата... Не можем да се преборим с всичко.
Най-често се влиза през входната врата или през прозорците на надпартерен или партерен етаж. Сега масово се ползва PVC дограма. Както тя се заключва, в момента, без други допълнения, се отваря буквално за 2-3 секунди с отвертка, независимо че има 3 точки на закрепване. На пазара и във всички ключарски ателиета има т.нар. "райбери за PVC дограма" – специфични заключващи устройства. Те не са много скъпи, а също биха затруднили и забавили крадците. PVC ролетките също много трудно се преодоляват.
Когато има информация, че собственикът държи нещо ценно в къщата, са застрашени не само първите етажи – прониква се с алпинизъм отгоре надолу, както работят работниците, саниращи жилища.
Охраната със СОТ е модерна охрана в широка употреба. Има в големите градове. Погледнато отстрани, изглежда сигурно. Но има някои недостатъци, в големия град електронната охрана е вече компрометирана."
Застраховане на недвижим имот срещу кражби и вандализъм
"Не мога да си обясня, може би е манталитет, защо за една кола, която струва 5000 лв, собственикът полага пълни грижи, а в имота, където държи вещи и ценности и не само, не прави застраховка. Тази застраховка не е само срещу кражба и вандализъм, тя е и срещу общото погиване на имуществото, ако има наводнения, земетресения и други непреодолими сили."
Повече подробности – чуйте в разговора от звуковия файл.
Снимка – БНР
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" , инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg