Властелините на Земята отпреди 65 милиона години са героите в изложбата научна илюстрация на Владимир Николов. "Динозаврите отблизо" включва отпечатъци на подбрана извадка от оригинални картини, създавани в десетгодишен период.
Картините са фокусирани или върху детайлния портрет на определено животно, или разкриват сцени от живота на динозаврите и техните съвременници, позовавайки се на съвременните научни хипотези и наличните палеонтологични данни.
"За всички творби съм се постарал в най-добрите традиции на научната илюстрация и палеоарта да спазвам фосилните данни и съвременните виждания на палеонтолозите за тези загадъчни същества, споделя Владимир Николов.
Колкото и странно да звучи отстрани, ние разполагаме с достатъчно информация за динозаврите, за да възстановим техния външен вид, по-трудно е с растенията - от тях имаме запазени само фрагменти и е трудно да навържем разпилените останки към едно и също растение, затова, рисувайки, понякога ни се налага да правим известни обобщения.
Динозаврите със сигурност са имали сложно поведение и благодарение на съхранените остатъци ние разбираме дали са живяли на групи или поотделно, имаме фосилизирани гнезда, така че познаваме някои аспекти на размножаването им, за някои дори знаем, че са се грижили за малките си. Имаме нелоша представа за социалния и личния им живот."
Изложбата ще бъде отворена от 13 декември 2023 г. до 15 януари 2024 г., всеки делничен ден в сградата на "Карол" на ул. Златовръх № 1. Тя се организира от фондация "Карол Знание" и Националния природонаучен музей при БАН.
На откриването ще можете да си купите с автограф книгата на д-р Николов "Песента на титаните: история за динозаври", първата по рода си научнопопулярна книга на палеонтологична тема за търсенето на динозаври в България и за работата на българските палеонтолози на терен.
2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..
В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..
Толкова сме свикнали с тях, че рядко ни правят впечатление, освен когато успеят да привлекат вниманието ни с нещо оригинално, понякога глупаво, дори скандално. Става дума за онези надписи, които ни посрещат още на вратата на кварталния магазин, сергията на пазара, пощата, селската кръчма. Какво вижда в тях специалистът филолог – доц. Даниела..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg