"Преминаване" е наречена посмъртната изложба на наскоро напусналия ни художник Иван Борисов Иванов в галерия "Райко Алексиев" на СБХ.
През последните години Иван Б. Иванов работи в областта на абстракцията, като разгръща живописната си мощ в големи формати, ярка цветност и разнообразни структури. В документалната част на изложбата можете да проследите пътя на артиста през превратностите на времето и пространството.
По време на вернисажа беше представено и монографичното издание "Иван Б. Иванов – живот и творчество".
Успоредно, от 4 до 15 декември 2023, в зала “Средец” на Министерство на културата се представя изложба "Отпечатъци" с графичното творчество на Иван Б. Иванов. куратори: Анелия Николаева, Мариела Маламатенова, Пламен Проданов с любезното съдействие на: Художествена галерия “Никола Маринов”, Търговище, СБХ
Изложбата "Преминаване" продължава до 20 януари 2024 г.
Ето какво разказва в "Артефир" дъщерята на художника Мариела Маламатенова:
"Заглавието на изложбата беше проблем в процеса на избор на работи, понеже, баща ми, ако беше жив, никога нямаше да позволи нещо толкова неясно. Той кръщаваше предишните си изложби "Въображаеми светове". Решихме да сложим една малка част, която да е като автобиографична, да сложим ранните му неща и да говорим за едно преминаване през времето, за преминаване от нашия свят към другия свят. Думата "преминаване" се оказа много популярна в този период – всеки преминава самостоятелно през своите изпитания и през своя живот. В изложбата "Преминаване" има живопис и монументални работи от различни периоди, а в изложбата "Отпечатъци" в галерия “Средец” на Министерство на културата – графики, литографии и гравюри върху дърво."
Внукът на Иван Б. Иванов, арх. Иван Маламат, споделя: "Изложбата беше първоначално замислена като 90-а юбилейна изложба, която сам организираше, но преждевременно ни напусна. Желанието на дядо ми за тази изложба беше да представим негови последни творби – най-колоритни експресивни абстракции – и ние представяме голяма част от тези творби, но си позволихме да направим една малка ретроспекция на неговия живот и да представим паралелно една съпоставка с неговите ранни творби.
Дори и в абстрактните работи можем да видим логиката на една строга композиция, която произлиза от монументалните творби. В тази изложба е интересно, че може да се проследи преминаването през различните стилове, техники и мащаби на произведенията, които сами по себе си носят едни правила и преминават от едната творба в другата. От монументалното идва ритъмът, от живописта идва фигурата, която изчезва и оставя място на едни абстрактни форми, които спазват композицията и въздействат монументално."
Чуйте целия разговор от звуковия файл.
Иван Б. Иванов (р. 1933, с. Медовина, Поповско) завършва специалността “Живопис” в Националната художествена академия в София през 1959 г. През годините участва активно в художествения живот на страната с графика и живопис. Урежда самостоятелни изложби в България, както и в Париж, Будапеща, Дамаск, Кабул и др.
Един художник със стремеж към енциклопедичност, работи и графики, и монументални изкуства, и рисунки. Ранните му творби се определят като "азбучници по модерна живопис". Студент на прочутия професор Дечко Узунов, художникът е възприел и силно споделя усещането за свобода, за сила на духа, за непрекъснато търсене и самоусъвършенстване.
Иван Б. Иванов не е чужд и на словото – има издадена стихосбирка със заглавие "Хиляди очи", както и няколко книги с пътеписи, защото споделя своите пътувания до Афганистан, Сирия, Мароко, Мексико. Вълнува се от горещите събития по света, застава срещу нищетата и убийствата на невинни хора, защото носи в себе си бунта към всяка несправедливост.
От ранна възраст, заедно с рисуването, обича да си записва впечатления от живота. През 2013 г. в книгата "Докосване" Иван Б. Иванов събира спомени за големи български художници, с които авторът е общувал. Те носят неповторимата атмосфера на едно време, което вече го няма. Разказите са написани по истински случки, пътеписите носят колорита на местата, където е бил художникът, пречупени през неговия поглед.
Снимки – личен архив
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg