Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

11 декември – Световен ден на тангото

През месец декември любителите на тангото отново отбелязват Световния ден на тангото на 11 декември. Тази дата е избрана неслучайно, тъй като на нея са родени двама от най-емблематичните фигури на този чувствен танц и музикални стил – Карлос Гардел и Хулио Де Каро.

Карлос Гардел, роден през 1890 г., е бил певец, композитор и актьор, известен с изразителния си глас и страстните изпълнения на тангото. Той създава много популярни песни и става символ на този музикален жанр.

Хулио Де Каро, роден през 1899 г., е бил цигулар и композитор, който играе важна роля в развитието на инструменталната музика в рамките на тангото. Той съчетава класическите музикални елементи с традиционните звуци на тангото, създавайки уникални произведения.

Световният ден на тангото предоставя възможност за почитателите на този страстен танц и музика да се съберат и споделят своята любов към него. Иво Парушев, организатор на събитията, посветени на Световния ден на тангото в България, разказа за историята и значението на танца.

По неговите думи историята на тангото е обвита в мистерия, а стилът се формира в края на ХIХ в. в Аржентина. Този танц е смесица от различни мелодии и ритми, внесени от имигрантите в страната. В него се отразяват влияния от италианската канцонета, кубинската хабанера и африканското кандомбе. Танцът започва да се танцува в бедните квартали на Буенос Айрес през началото на ХХ век и постига своята златна ера през 30-те до края на 50-те години. Това е период, през който мнозина известни музиканти в Аржентина се посвещават на този жанр.

След този период обаче, с идването на хунтата в Аржентина към края на 50-те и началото на 60-те години, тангото бива постепенно изместено и цензурирано. Но към края на ХХ век, то преживява ренесанс и продължава да привлича любители.

Иво Парушев подчерта важността на тангото – като част от културното наследство. Този танц и музикален стил се превръщат в носител на историческа и културна ценност, което ги предпазва и ги прави все по-живи и актуални в съвременния свят.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40