Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В огледалото на Рембранд

Изложбата "В огледалото на Рембранд" в галерия УниАрт на НБУ поставя началото на един голям проект, посветен на гениалния нидерландски художник, който ще продължи до края на месец януари. Идеята е на Център "Българо-Европейски културни диалози", галерия УниАрт на НБУ и с участието на Фондация "Моят музей".

Изложбата, която се открива 12 декември и може да се види до 15 февруари, представя висококачествени репродукции на хелиогравюри на Рембранд, поставяйки ги в диалог със съвременната култура и с възприятията на студенти и преподаватели от Нов български университет.

Целият проект предвижда богата програма от изложби, лекции и уоркшоп, с участието на кураторите от Райксмузей (Амстердам) – д-р Ерик Хинтердинг и д-р Фризо Ламертсе. Към изложбата "В огледалото на Рембранд" доц. Тодор Петев, който е неин куратор, е подготвил и специално издание. А за официалното откриване на 18.01. от 17.00 часа в УниАрт ще има и премиера на поемите от Йосиф Бродски и Елизабет Дженкинс, в превод на д-р Боряна Кацарска и проф. Александър Шурбанов. 

"Рембранд през целия си живот, освен с рисуване с живопис и с графика, се занимава и с гравиране в техниката на офорта. Между другото, той и колекционира офорти на други художници като Дюрер или Кастелони.

Извън пределите на Нидерландия Рембранд е бил познат повече именно като гравьор. Той има доста автопортрети и портрети, доколкото знам, изпълнени с тази техника, но шедьоврите на офортите му са пейзажи и библейски сцени? Велики постижения има в създаването на т.нар. "нощни сцени") Гений е на светлосенките.

Красотата на офортите му е в цвета, макар че те представляват черно-бяла графика, но Рембранд като никой друг умее да придава цвят на бялата хартия и черната сянка."

Какво може да се види на изложбата, как студентите участват в нея и още за проекта; Какво е иновативното в работата на Рембранд, какви нови подходи, техники, идеи, ефекти използва?; Какъв преврат извършва Рембранд в техниката на гравиране?; Какво е значението и какви предизвикателствата отправят офортите на великия майстор – чуйте повече от интервюто с проф. Стоян Сгурев и доц. Тодор Петев в звуковия файл.

Снимка – галерия УниАрт на НБУ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иля Пепеланов

Иля Пепеланов започва мандата си със "сезон на младите"

Иля Пепеланов е новият директор на Драматичния театър "Адриана Будевска" в Бургас. Актьорът пое ръководството на театъра в края на миналата година след спечелен конкурс в Министерството на културата, в конкуренцията на още четирима кандидати. Директорският пост беше освободен преждевременно през февруари 2024 година, когато почина..

публикувано на 13.01.25 в 09:05

"Морето след теб" за първи път на сцена

Едно от най-новите заглавия в юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев" е спектакълът "Морето след теб" от Яна Борисова. Пиесата се поставя за първи път на сцена, а неин режисьор е Марий Росен. Според Марий Росен тази пиеса може да се прочете и като романтична комедия. Тя обединява най-различни пластове – постмодернизъм, съвременно..

публикувано на 13.01.25 в 08:05

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10