Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството на книгата навърши 100 години

Снимка: ФС на Специалност КИПГ-НХА

"Книга, илюстрация и печатна графика" е юбилейно издание на Националната художествена академия, което отбелязва 100 години от първите стъпки в областта на книжния дизайн.

"Сборникът отбелязва един век от съществуването на преподаване в сферата на книгата, като не става въпрос за годините, в които е обособена специалността, а за момента, в който е започнало да се работи по това студентите да имат отношение към книжния дизайн. – казва Капка Кънева, илюстраторка и преподавателка в Националната художествена академия (НХА) – Много читатели не се замислят за това какви професионалисти от сферата на визуалните изкуства стоят зад това, което четем. Все повече от тях обаче са наясно защо дадено издание се чете с по-голямо удоволствие. Този албум показва между кориците си безценни примери от етапа на преподаване на тази дисциплина."

"Това е една страхотна панорама на развитието на изкуството на книгата в България през последните 100 години. – казва Бояна Петкова, също преподавателка в НХА – Има изключително разпознаваеми имена в областта на илюстрацията и графичния дизайн. Качеството на книгата не само като отношение към корицата, но и финият дизайн, вече са на ниво. Добрите практики набират все повече скорост и все повече издатели си дават сметка, че това е нещо в което трябва да инвестират."

Двете преподавателки твърдят, че нямат притеснения за реализацията на своите студенти именно заради нивото на разбиране на книжния дизайн, на което се намираме в момента. Един художник на книгата винаги трябва да е отворен, защото няма едно вярно решение, тя е дело на екип. В нея има място за много личности и много подходи.

Чуйте Капка Кънева и Бояна Петкова в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46