Шарков допълва, че едно от разковничета, което се обсъждаше и по време и на двете комисии – комисия по здравеопазване и комисия по бюджет и финанси, но и това, което се въртеше в публичната сфера, касае провеждането на обществените поръчки, т.нар. "търгове за лекарства", което за момента е прерогатив на Министерство на здравеопазването. Съответно имаше желание от някои народни представители, но и желание от различни неправителствени организации извън институционалната среда те да бъдат преместени в НЗОК. Нещо, за което е имало препоръка още през 2011 г. в един от докладите на Световната банка. Нещо, което трябва да бъде много добре преценено и съобразено според настоящата правна рамка.
Здравноосигурителната вноска в размер на 8% остава непроменена, защото е политически неизгодно да се повишава в настоящия момент. Винаги има икономически аргументи, както и симптоми на рецесия, които се изразяват вече ясно в Германия и част от другите държави от Западна Европа. Дали това ще достигне България и дали инфлацията ще остане на същото ниво? Ето защо няма яснота дали през следващата година няма да се повиши броят на неосигурените.
Здравният модел у нас, най-вече на болничната помощ, е свързан с все по-големи средства, без хората да стават по-доволни. Това показва проучване за Здравен барометър, чието последно издание е посветено на финансирането на здравеопазването.
По думите му друг е въпросът, когато става въпрос профилактика, превенция и всички останали елементи в системата на здравното осигуряване. От друга страна, дали гражданите посещават редовно при нужда личните си лекари, лекари специалисти и дали провеждат профилактични прегледи или правят изследвания, дали се извършва скрининг? Тъй че, това е елемент с двойна верификация.
Ето защо в бюджета на НЗОК едно от големите увеличения е за първична извънболнична помощ и специализирана извънболнична помощ. От една страна, възнагражденията на личните лекари са увеличени, за да имат те стимул, за да препоръчват регулярни прегледи на своите пациенти. От друга страна, допълнително ще бъдат и са заложени различни скринингови програми, които могат да бъдат финансирани както от страна на МЗ, така и от страна на НЗОК, за които ще има и информационна кампания в рамките на следващата година."
Националната здравна стратегия все още не е приета, коментира експертът. "В момента единственото, което се движи, е бюджетът, който така или иначе трябва да бъде приет. Продължава да липсва ясна посока как трябва да се развива здравеопазването и тепърва трябва да бъде разгледана и приета от парламента."
Казусът "Пирогов"
"Когато се говори за успешност на лечебни заведения, до голяма степен държавните такива е трудно да бъдат успешни, тъй като поддържат клиники, които не са рентабилни. Ето защо търсенето на позитивен резултат в много от случаите по-скоро е трудно. Така че в тази посока винаги трябва да се от няколко страни. "Пирогов" винаги е бил разменна монета. Въпросът тук е, че към края на годината има нужда от успокояване на нравите и поглеждане обективно на отговора на проверяващите, и да има яснота за това в каква посока трябва да се действа от тук нататък", коментира икономистът.
За разлика от предишни години, бюджетът на НЗОК в момента е сравнително стабилен, вероятно няма да се нуждае от актуализация до края на годината, но ще има нужда от отваряне на резерва за покриване на нужди на болничната помощ, смята Шарков.
Целия разговор можее да чуете в звуковия файл.
Българското турне на "Семейно радио" продължава с директно излъчване от село Чеканчево, община Горна Малина. По време на традиционните кулинарни дни, в подвижното студио на програма "Христо Ботев" в двора на шеф Лъчезар Лачев се срещаме със самия него сред аромати и вкусове на ястия от световната и традиционната българска кухня, както и с..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор Тагарев , ръководител на Център по мениджмънт на сигурността и отбраната към БАН. "Аз мисля, че украинското ръководство е напълно ясно, че не може да разчита на САЩ по начина, по който разчиташе до..
Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас: Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки: Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg