Шарков допълва, че едно от разковничета, което се обсъждаше и по време и на двете комисии – комисия по здравеопазване и комисия по бюджет и финанси, но и това, което се въртеше в публичната сфера, касае провеждането на обществените поръчки, т.нар. "търгове за лекарства", което за момента е прерогатив на Министерство на здравеопазването. Съответно имаше желание от някои народни представители, но и желание от различни неправителствени организации извън институционалната среда те да бъдат преместени в НЗОК. Нещо, за което е имало препоръка още през 2011 г. в един от докладите на Световната банка. Нещо, което трябва да бъде много добре преценено и съобразено според настоящата правна рамка.
Здравноосигурителната вноска в размер на 8% остава непроменена, защото е политически неизгодно да се повишава в настоящия момент. Винаги има икономически аргументи, както и симптоми на рецесия, които се изразяват вече ясно в Германия и част от другите държави от Западна Европа. Дали това ще достигне България и дали инфлацията ще остане на същото ниво? Ето защо няма яснота дали през следващата година няма да се повиши броят на неосигурените.
Здравният модел у нас, най-вече на болничната помощ, е свързан с все по-големи средства, без хората да стават по-доволни. Това показва проучване за Здравен барометър, чието последно издание е посветено на финансирането на здравеопазването.
По думите му друг е въпросът, когато става въпрос профилактика, превенция и всички останали елементи в системата на здравното осигуряване. От друга страна, дали гражданите посещават редовно при нужда личните си лекари, лекари специалисти и дали провеждат профилактични прегледи или правят изследвания, дали се извършва скрининг? Тъй че, това е елемент с двойна верификация.
Ето защо в бюджета на НЗОК едно от големите увеличения е за първична извънболнична помощ и специализирана извънболнична помощ. От една страна, възнагражденията на личните лекари са увеличени, за да имат те стимул, за да препоръчват регулярни прегледи на своите пациенти. От друга страна, допълнително ще бъдат и са заложени различни скринингови програми, които могат да бъдат финансирани както от страна на МЗ, така и от страна на НЗОК, за които ще има и информационна кампания в рамките на следващата година."
Националната здравна стратегия все още не е приета, коментира експертът. "В момента единственото, което се движи, е бюджетът, който така или иначе трябва да бъде приет. Продължава да липсва ясна посока как трябва да се развива здравеопазването и тепърва трябва да бъде разгледана и приета от парламента."
Казусът "Пирогов"
"Когато се говори за успешност на лечебни заведения, до голяма степен държавните такива е трудно да бъдат успешни, тъй като поддържат клиники, които не са рентабилни. Ето защо търсенето на позитивен резултат в много от случаите по-скоро е трудно. Така че в тази посока винаги трябва да се от няколко страни. "Пирогов" винаги е бил разменна монета. Въпросът тук е, че към края на годината има нужда от успокояване на нравите и поглеждане обективно на отговора на проверяващите, и да има яснота за това в каква посока трябва да се действа от тук нататък", коментира икономистът.
За разлика от предишни години, бюджетът на НЗОК в момента е сравнително стабилен, вероятно няма да се нуждае от актуализация до края на годината, но ще има нужда от отваряне на резерва за покриване на нужди на болничната помощ, смята Шарков.
Целия разговор можее да чуете в звуковия файл.
Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..
В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg