Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обявиха 18-ия Световен конкурс за детско хайку на тема "Семейство"

Стартира 18-ият Световен конкурс за детско хайку на тема "Семейство".

В конкурса могат да участват деца до 15 години с различни произведения на изкуството по темата, освен снимки и цифрови рисунки, съобщи за "Артефир" председателят на Българския хайку съюз Диляна Георгиева.

Условие на организаторите от Япония е творбите да са оригинални, авторски и да не са били публикувани никъде досега. Не се допускат произведения, за изработването на които участие имат родители или близки. Хайку трябва да бъде представено на 3 кратки реда в самото художественото произведение. (Не е желателно да бъде изписано с химикал, използвайте за целта моливи, флумастери, пастели и др.)

Изискване е също формулярът за кандидатстване да бъде попълнен и разписан от родител, настойник или попечител. Той трябва да бъде залепен с лепило на гърба на изпратената творба, да не се ползват кламери или телбод за прикрепяне. Произведението не бива да бъде прегъвано по време на транспортирането му.

Всеки участник може да изпрати само 1 произведение по темата "Семейство". Кандидатстващите трябва да бъдат на възраст под или на 15 години (към 15.01.2024). Хайку следва да бъде придружено от ръчно нарисувано (рисунка) или саморъчно изработено художествено произведение (напр. апликация) на същата страница, използвайки лист с размер А4 (21 см на 29,7 см) или такъв за писма (8,5 инча на 11 инча).

Формуляр за участие може да бъде изтеглен от следния линк:

Изпращайте творбите на адрес:

Български хайку съюз, п.к. 501, София – 1000, България.

Краен срок за подаване (важи датата на пощенското клеймо): 15.01.2024

Специалната церемония по награждаването ще се проведе през юли 2024 година в Токио, Япония, а регионалната церемония по награждаване през месец септември/октомври 2024 г. в София, България.

Повече информация може да бъде получена чрез запитване до e-mail на Българския хайку съюз: haiku_union@abv.bg или на телефон 0899875438.

Чуйте разговора на Димитрина Кюркчиева с Диляна Георгиева в звуковия файл.


Снимка – Приятели на Япония в България
По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35