Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образованието има нужда от голяма и смела реформа

| Интервю
Василена Динчева, Нина Цанева, Люба Йорданова и Добромир Иванов ( от ляво надясно)
Снимка: БНР

По това какво е образованието ни днес, зависи какъв ще бъде бизнесът ни утре. Резултатите от последното изследване PISA за България са катастрофални. 54% от учениците са под критичния минимум на знания и умения по математика, 53% нямат елементарни четивни умения, а 48% са със сериозни дефицити по природни науки.

Какво не се случва в българското образование в момента и защо всички промени го правят нефункционално и не създават по-подготвени за живота и бизнеса младежи? 

В момента българският технологичен бизнес се нуждае от нови кадри. Бихме казали, че ако има нещо, което може да спре растежа на българския бизнес към момента, е най-вече липсата на кадри. Как и в каква посока да тръгне българското образование, за да създаде необходимите кадри – в програма "Христо Ботев" коментират Добромир Иванов, изпълнителен директор на Българската предприемаческа асоциация, Люба Йорданова, старши специалист "Стратегически партньорства“ в "Заедно в час", и Василена Динчева, учител по математика в 31 СУ "Иван Вазов".

"Учениците, които излизат от училище днес, в голяма степен не притежават умения като аналитично мислене. Не могат да правят взаимовръзки между събития, не могат да разчетат графики, не могат да използват много базисни умения от четенето с разбирането и математиката в своя всекидневен живот", казва  Люба Йорданова.

До този момент липсва голяма реформа в образованието, която да бъде насочена към учениците, които да излизат с набор от умения, от които се нуждаят.

Според Василена Динчева родителите и училите не са обединени в това от какви знания и умения се нуждаят учениците.  

Бизнесът трябва да застане начело на една обща платформа между общество, бизнес, министерство на образованието и законодатели, които да се обединят в конкретна и целенасочена промяна. Реформите не се случват по начина, по който трябва – много често се правят промени на парче и липсва цялостна визия.

По думите на Добромир Иванов страната се нуждае от решителни промени в образователната система, което трябва да бъде основен приоритет на правителството, не по-малък от Шенген и еврозоната.

Важни са следните компоненти: важно е кой преподава, как той е подготвен, как е подкрепен, както и какво е съдържанието, което преподава. Необходимо е да се създаде стандарт за качество в образованието, както е наложителна промяната в учебните програми. Не бива да се подминава и фактът, как се работи по квалификацията на учителите и как те да бъдат подпомогнати със съответните материали. В момента МОН и комисията по образование в парламента има единомислие за проблемите и решенията на тези проблеми.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 

 Снимка - БНР  Василена Динчева, Нина Цанева, Люба Йорданова и Добромир Иванов ( от ляво надясно)
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диян Стаматов

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната , въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес. В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов , председател на Съюза на работодателите в..

обновено на 22.08.24 в 10:40

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38