Епистоларният жанр изчезна с появяването на електронната поща, затова и книгата "Непознатият поет Трифон Кунев" няма как да се повтори. Само от изследване като това на д-р Петър Величков може да има такова възстановяване на атмосферата, съдбата и творческия и личния живот на поети и писатели.
Трифон Кунев е български политик, поет и писател, председател на Съюза на българските писатели в неговото начало, директор на Народния театър. Освен това е и първият председател на една организация, която защитава гражданските права на писатели и хора на изкуството.
Любовните писма на поета Трифон Кунев до украинката Маша Г. Крилова разкриват какво го е вълнувало в периода на създаването на основната му стихосбирка "Хризантеми“. Невлезлите в нея творби той издава доста по-късно в книгата си "Зарници“. Тези писма са неоценим документ за историята на българската литература.
Смятани за загубени, те се появяват през 2017 г. на търг. Въпреки че кореспонденцията между Трифон Кунев и Маша Г. Крилова не е запазена в цялост, защото липсват нейните отговори, по размах тяхната драма от 1904-1907 г. се нарежда до прочутите писма, разменени между Иван Вазов и Евгения Марс, П. К. Яворов и Лора Каравелова, Теодор Траянов и Дора Дюстабанова, Александър Балабанов и Яна Язова, като възхвала на любовта и то в едно отминало време, съвсем различно от днешното.
"Тази книга е едно тържество на хартията, защото писмата на поета Трифон Кунев разкриват един много неизвестен момент от неговия живот – и то от първо лице. Повече за Трифон Кунев се знае като за политик и общественик, репресиран след 1944 г. като земеделец и някаква част от живота му си остава неизвестна – особено от личния. Оцелелите след дълги перипетии писма са един неизживян роман за една драматична любов на поета към украинката Маша Крилова." – казва д-р Петър Величков.
Литературният изследовател Петър Величков и издателката и поетеса Ива Спиридонова разказват повече в "Артефир". Чуйте разговора в звуковия файл.
Докторът по книгознание Петър Величков е име в полето на българската литературна история, което няма нужда от представяне. Достатъчно е да споменем само неговата работа върху романите на Яна Язова, както и изключително ценните спомени на Дора Конова, последната любов на Пейо Яворов, разчетени и публикувани от него в книгата "Лора, Яворов и аз". Сега той отново представя на вниманието ни един изключително любопитен проект – "Непознатият поет Трифон Кунев", който представлява разчетената от д-р Величков лична кореспонденция между Кунев и годеницата му Маша Крилова и дава светлина върху личността на поета такъв, какъвто все още не го познаваме, погледнат през творчеството му и интимността на чувствата. Тази книга представлява епистоларна колекция от писма и лични спомени, своеобразно продължение на линията на великите любовни истории в нашата литература.
Весела Люцканова, рецензент
Четвъртото издание от Колекция "Наследство“ на Издателство "Библиотека България“ е естествено продължение на безценния труд на д-р Петър Величков в областта на литературната ни история, следваща ценна стъпка в опознаването на големите имена в българската литература. В „Непознатият поет Трифон Кунев“ той осветлява изключително интересната личност на този голям български поет и общественик от гледната точка на сърцето, разчитайки писмата му до неговата любима, украинката Маша Крилова. Интимен зов на една ранена мъжка душа, думи на влюбен поет, които разкриват красотата на мъжа, отдаден на мечтата си за щастие с любимата жена. С тази книга образът на Трифон Кунев бива завършен в своята цялост и заема достойното си място сред онези имена, които градят основите на българската литература.
Ива Спиридонова, редактор
Изданието е реализирано с финансовата подкрепа на Министерство на културата по програма "Помощ за книгата“, 2023
Снимки – Изд. "Библиотека България"
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg