Православната църква отдава почит на паметта на Свети Игнатий Богоносец. С днешния ден започват предпразничните дни преди Рождество Христово. Този ден е известен и като Игнажден. В българските народни вярвания празникът заема особено място и е свързан с множество ритуали, чрез които се предсказва каква ще бъде предстоящата година.
Празнува се не само Игнажден, но празник имат и всички, които носят имена, произтичащи от думите "огън" и "пламък" – Игнат, Огнян, Пламен, Искрен и други подобни.
На този ден се извършва ритуалното "полазване" на дома. Този обичай представлява посещение на първи гост, известен като полазник. Полазникът има специална роля – да нарече за плодородие и благоденствие за семейството, чието жилище посещава.
В българската народна традиция се вярва, че в огнището на дома живее духът-покровител на семейната общност. Този дух се смята за защитник на домакините и мястото, където се съхранява семейният огън, който представлява живота и топлината в семейството.
Съвременните интерпретации на този древен обичай обаче са различни. Д-р Иглика Мишкова от Института по етнология и фолклористика при БАН споделя, че днес не всички приемат с лекота ролята на полазник. Това се дължи на промените в обществото и вярванията на хората.
Според д-р Мишкова много от традициите се променят и изчезват с течение на времето. Например, много хора в настоящето не биха се осмелили да бъдат първи гости в чужд дом, защото се тревожат какъв късмет биха могли да донесат. Също така старите правила за изнасяне на предмети от къщата и връщане им обратно също са част от традициите, но не знаем как се спазват.
Независимо от съвременните интерпретации и промените в традициите, Игнажден остава важен празник в българската култура.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова, журналистка в БНТ, авторка на разследването. Руска пропаганда в български училища? "Всъщност не очаквах, че проблемът е толкова широко залегнал в българската образователна система. Това е един..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на София заприличаха на политическа акция, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев" Весислава Танчева , комуникационен експерт. "Всички, които наблюдаваме Борисов в неговата вече 25-годишна..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg