На 24 ноември град Кнежа посрещна своя 80-годишен юбилей. На територията на общината се намират четири обекта - недвижими културни ценности с национално значение и седем обекта от местно значение – разкрити предимно в резултат на археологически проучвания. Общинският исторически музей е една от забележителностите в Кнежа.
Началото на музейното дело в града е поставено в началото на 1971 година, с откриването на първата музейна експозиция. Голяма заслуга за този успех има краеведът Стефан Петров, който още през1968 г. започва публикуване на поредица от исторически статии за миналото награда, а през 1969 година официално започва да организира и активна събирателска дейност, за създаването на оригинална музейна сбирка.
През различните исторически епохи землището на Кнежа е населявано от народите на: траки, славяни, прабългари, римляни, келти, гърци и др.
Едни от интересните експонати в Археологическата експозиция са Тракийски и келтскио ръжия отV - Iв. пр. Хр., както и железен меч, обкована щит, дръжка от железен нож, открити в местността Кошутаняка, а също и глинени съдове отXX-VIв. пр. Хр. и предмети от камък, рог, кост и желязо отV – Iв. пр. Хр.
В музея се съхраняват стари български и турски документи и вестници, материали за видни личности от Кнежа и родословието на много фамилии, както и за предприятия, учреждения, организации, материали за училища. Сведения за участниците във войните от 1885, 1912-1913,1915, 1941 год. оригинални снимки, негативи, репродукции…Също така са съхранени исторически документи за Аспаруховия вал – едно от трите гранични и укрепителни съоръжения в северозападна България и за Кралската босненска фамилия Кнежевич, живяла през ХIVвек на територията на град Кнежа.
Етнографската експозиция представя материалната и духовна култура на населението от нашия край. Представено е традиционното жилище на българите с неизменното огнище и съответните предмети от бита –синия, керамични съдове, традиционни инструменти, хурки, вретена, стан, чекръци…Може да се видят и предмети, използвани в земеделието, животновъдството, лозарството; шивашка и плетачна машина и др. Интересни са и оригинални накити и традиционни народни пафти и бижута. Колекцията от възрожденски оръжия съдържа пушки, револвер, сабя, кама и нож. Вниманието на посетителите е привлечено и от мистичния оброчен камък.
В художествената галерия са представени икони, картини и произведения на приложното изкуство на творци от Кнежа: Любен Диманов, Асен Крайшников, Петко Шиляшки, Марин Георгиев, Венера Симеонова, Любен Насков, Мими Векова, Стоян Кьосовски, Валентина Рашева, Лидия Шиндлер, Димчо Димчовски, Манчо Милев, Теодор Радков.
За историческото минало и културното наследство на Кнежа и за музейните изяви, разговаряхме с директора на Общинския исторически музей Кристиян Нановски и с Ангел Бачийски, историк и уредник в музея.
В Къща музей "Ненко Балкански" в Казанлък беше открита на изложбата "НАЧАЛОТО. Укрепяване на пороите и залесяване", която е посветена на делото на Феликс Вожли и Петър Манджуков. Четири важни годишнини се отбелязват с нея. Това са 150-годишнината от рождението на френския лесоинженер Феликс Вожли, 120 години от основаването на "Бюрото за укрепване на..
В световния ден на книгата и авторското право говорим с Валентин Калинов, философ, психолог и преподавател, за четенето като занимание на ума, като метод за добиване на по-нюансирано мислене, като сложност, като удоволствие, дори като еротика. "Има основание да се тревожим относно грамотността, но очевидно се намираме в период на трансформация,..
Театралният пърформанс "Клетви" се играе вече няколко пъти, а предстои и последното му представление – на 27 април в YALTA Art Room. Идеята и режисурата са на Марион Дърова, драматургията е на Стефан Иванов, звуковата среда – на Александър Евтимов-Шаманчето, костюмите – на Рая Кърпачева, а Мартина Апостолова и Николай Колев са актьорите на това..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно". За изминалите години той има още две изложби там. В пространството на галерията са представяли свои работи едни от най-добрите български художници – ето няколко имена: Динко Стоев, Камен..
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори от седем държави ще се срещнат с българската публика. Сред тях има вече утвърдени писатели като Мария Степанова, Шехан Карунатилака, Ю Хуа, както и млади творци – Анастасия Левкова от Украйна, Никола..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg