В последната седмица на годината основната тема в голяма част от домакинствата е свързана с празниците, подаръците и празничната трапеза. Но как да се справим с бюджета и какви средства да отделим? Това са въпроси, които създават загриженост, особено след хаотичната икономическа година, която преживяхме.
Господин Адриан Николов от Института за пазарна икономика ни предоставя някои ценни съвети за управление на финансите по време на празниците. По неговите думи, след като изпратихме почти половината година в несигурност, сега е време да се запитаме как можем да се справим с бюджета по време на коледните и новогодишни празници. Той ни напомня, че макар и пандемията да е променила някои от нашите потребителски навици, например по-голямо фокусиране върху забавленията като театри и кина, сумата, която ще харчим за празничните трапези, вероятно няма да се промени значително.
“Едва ли ще има някакви сериозни пормени с харчовете ни по празниците. Говорим все пак за празник, който спазва може би столетна традиция в голямата си степен. Менюто тук е традиционно, въпросет е колко ще ни струва. Големият шок по тази тема беше миналата година, когато инфлацията достигне 17-18%“, посочва той.
Чуйте разговора в звуковия файл.Според госпожица Неда, която учи в Нидерландия, финансовите изисквания и навици на младите хора могат да се различават значително. Тя споделя, че месечният й бюджет е около 1000 евро, като над половината от тях се отиват за наема на жилище. Останалата част се разпределя основно за храна, като тя се старае да бъде разумна в разходите си. .
Неда споделя важния съвет за седмично планиране на менюто, който може да помогне да се избегнат излишни разходи и да се оптимизират хранителните закупки. Този метод може да бъде полезен и по време на Коледната и Новогодишната трапеза, където планирането на храната и разходите може да помогне да се съкратят излишни разходи.
В заключение финансите по време на празниците могат да бъдат управлявани по-ефективно, ако се съсредоточим върху първостепенните нужди, следим бюджета си и планираме разходите си разумно. Всичко това може да ни помогне да прекараме приятни и финансово умерени празници.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg