Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на Рождество Христово

Снимка: БГНЕС

Всяка година в очакване светата нощ на Рождество нека отправяме духовните си очи към Витлеем и заедно с обикновените пастири се поклоним пред яслите на родилия се в тях Цар на мира и любовта, огрял света със светлината на познанието. На мястото на ливана, златото и смирната поднесени Му от източните мъдреци, ние можем да му принесем в дар своята искрена вяра и пламенна любов, както и пречистените си души и сърца, защото "Бог е дух: и тия, които Му се покланят, трябва да се покланят с дух и истина”. А св. ап. Павел ни учи, че плодът на духа е ,любов, радост, мир, дълготьрпение, благост, милосърдие, вяра, кроткост, въздържание. Против такива няма закон”. В навечерието на Рождество Христово с текстове на св. Отци, както и на съвременни богослови, с много поезия и музика, посветени на Рождения ден на Сина Божи се опитваме да ви настроим да приемете с духовна радост и любов идването Му в света.

В рубриката "Християнска поезия" – стихотворенията "Бъдни вечер" от Емануил Попдимитров, "Рождество Христово" от Асен Калоянов, "Рождественска песен" от Йордан Стубел, "Роди се Бог" от архимандрит Серафим Алексиев, "Коледа" от Дора Габе и "Бъдни вечер" от Елисавета Багряна, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43