В последния ден на Коледните празници говорим за чудото в неговите духовни, религиозни измерения, но и за чисто човешкия смисъл на понятието. Има ли лични чудеса, разказите за тях ли са най-интересните приказки? Самото слово е чудо, а животът е най-голямото чудо, смятат поетите Георги Константинов и Румен Леонидов, писателят Емил Андреев и културологът и журналистът Тони Николов.
Румен Леонидов разказва за чудните си преживявания, свързани с Преподобна Стойна от посещенията си в село Златолист. Георги Константинов говори за срещите със забележителни свои съвременници, някои от които – като президентът на Пакистан Беназир Бхуто, губят живота си тъкмо на 27 декември. Емил Андреев си спомня работата по романа "Стъклената река", в който пресъздава мистичната обстановка и загадките около малка българска църква. Тони Николов пояснява, че истинската вяра няма нужда от чудеса, но чудото помага на вярата, особено там, където преобладава скепсисът.
Участниците в разговора не пропускат да отбележат, че самият Иисус не поощрява търсенето на евтини чудеса, и че самото чудо може да бъде изкушение, ако е в ръцете на недостойни сили.
Всички събеседници се съгласяват, че ако чудото не бъде изпълнено със светлината на доброто, то може да се превърне във фокусничество от ниска проба.
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва информацията, която идва от околния свят чрез нашите сетива. Тя се обработва от мозъка и дотук е сходството с компютъра. Може да се спори за обема и бързината на обработването на тази информация, но..
Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..
Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..
Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...
Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Чаровният и слънчев вокал Велека Цанкова е в студиото на "Семейно радио" заедно с бързащия за репетиция Михаил Йосифов, който се включва по телефона...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg