Laba Workshop е проект на студенти по архитектура в УАСГ. Място, където младите архитекти, навлизащи в недрата на професията, могат да реализират своите идеи. Негови създатели са Екатерина Лулева, Кристиян Славчев и Филип Сираков. Те са си поставили за задача да развият Лаба като едно достъпно пространство, което да подпомага образованието на всеки студент.
Историята му започва от студиата "ПроЖектиране" и "Трансформатори" – две споделени работни пространства, важни за целите на архитектурното образование, които разчупват традиционните методи на преподаване. Студиата си помагат и партнират, а студентите, които започват да работят там, постепенно разширяват своите интереси и отиват в Лаба.
Архитектурата има много лица, които отразяват разнообразния културен, социален и исторически контекст, в който самата тя се развива и в който всъщност самите ние живеем. Разбирането ни за нея може да ни помогне да оценим естетическите качества на града, от който сме част, но и да съзнаваме причините нещата да са такива – каквито са. България има богато архитектурно наследство, отражение на дългата и сложна история на страната. Неслучайно пътят на архитекта е изпълнен с различни превъплъщения, които се основават на наблюденията му за живота в града. Един нелинеен, променлив и пулсиращ в близки на архитектурата полета път.
Когато споделяме живота си с града, ние сме отговорни за него. За облика и духа му, за настроението в него, за това, което е вечно видимо, но и за онова, което остава винаги скрито. Като студенти по архитектура, Екатерина Лулева и Филип Сираков са избрали да изграждат пространството около нас. Те все повече осъзнават всеобхватния свят на архитектурата, където всичко опира до създаването. Да сътвориш нещо, което от скица – да се превърне в реалност. Обживено пространство, което говори за това как всъщност се чувства човекът в него.
Двамата гостуваха в "Какво се случва", за да разкажат за първи път какво в действителност представлява Laba Workshop и защо искрено желаят в него да влязат хора, които да не спират да търсят – своята истина и своята гледна точка за нещата, които да експериментират и да не се страхуват от грешките, които да се развиват, а с това да развиват и Лабa.
За това как може да се възползваш от всяка възможност, която ти е интересна, и защо е важно да се вълнуваш "как" и "какво" – чуйте от Екатерина Лулева и Филип Сираков в звуковия файл.
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg