По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални събития в света. В първия ден на 2024 г. това ще се случи за 37-и път с великолепния Кристиан Тилеман на пулта.
Тилеман – главен диригент на Дрезденската Щатскапеле и бъдещ генерален музикален директор на Държавната опера "Унтер ден Линден" в Берлин (официално от 1 септември 2024), е известен с дългогодишното си и плодотворно сътрудничество с Виенската филхармония. На 1 януари 2024 г. Кристиан Тилеман за втори път ще дирижира Новогодишния концерт във Виена след първата си изява през 2019.
Председателят на Виенската филхармония – Даниел Фрошауер, подчертава важната роля на този музикант в развитието на оркестъра: "Ние се радваме на тясно артистично партньорство с Кристиан Тилеман в продължение на много години; той е диригент, с когото Филхармонията има особено силна връзка. С Новогодишния концерт от 2024 заедно въвеждаме юбилейната година на Антон Брукнер. Това е причината в програмата тази година за първи път да е включена Брукнерова творба, заедно с много други възхитителни и все още непознати съкровища на композиторите от фамилията Щраус и техните съвременници". С този концерт Виенската филхармония не само представя великолепни интерпретации на шедьоври от жанра, но се явява и музикален посланик на Австрия, който изпраща на хората от целия свят новогодишен поздрав в дух на надежда, приятелство и мир.
Още първата пиеса в програмата е премиерна за Новогодишния концерт на Виенската филхармония. Това е "Марш на ерцхерцог Албрехт" от родения в Прага австрийски композитор Карел Комзак-син. Още една премиерна изненада – галопът "Честита Нова година" на датчанина Ханс Кристиан Лумпи. Разбира се, в Златната зала на Музикферайн ще звучат любимите валсове, маршове, полки и галопи на всички композитори от фамилията Щраус, както и на Йозеф Хелмесбергер и Карл Михаел Цирер.
Концертът започва точно в 12.15, но слушателите на програма "Христо Ботев" са поканени да се включат на нашите вълни в 12 часа, за да получат актуална информация за събитието и да се "настроят" на виенска класическа вълна.
Снимки: Wiener Philharmoniker / Filip Waldmann & Martin Kubik, Wolf-Dieter GrabnerО, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg